Przeszczep obu rąk u mężczyzny po amputacji czterokończynowej

AKTUALNOŚCI, NAUKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Chirurdzy Brigham and Women’s Hospital w Bostonie po raz pierwszy przeszczepili obie ręce 65-letniemu mężczyźnie, który kilka lat wcześniej przeszedł amputację czterokończynową – poinformował rzecznik prasowy szpitala.

stock.xchng

Operację, która trwała 12 godzin, przeprowadziło ponad 40 chirurgów, lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek. Operowany Richard Mangino powiedział agencji AP, że dla niego to cud. Będzie mógł wreszcie zrealizować swe marzenie: dotknąć twarzy swych dwóch wnuków, Trevora i Nicky’ego, oraz samodzielnie się ubrać, wziąć prysznic i przygotować sobie kawę.

Mężczyzna w 2002 r. stracił obie ręce poniżej łokcia oraz dwie nogi (poniżej kolana) na skutek powikłań po sepsie.

Chirurdzy twierdzą, że już po kilka dniach po zabiegu był w stanie poruszać palcami przeszczepionych rąk, ale czucie w nich będzie miał najwcześniej po 6 do 9 miesiącach.

W ocenie dra Bohdana Pomahaca, dyr. oddziału chirurgii transplantacyjnej Brigham and Women’s Hospital, dotychczas na całym świecie przeszczepiono około 50 rąk, z tego 12 w USA. Operacja u Richard Mangino była czwartą transplantacją w Stanach Zjednoczonych, podczas której przyszyto obie ręce.

Bostoński szpital przeprowadził również cztery przeszczepy twarzy. W maju 2011 r. u Charli Nash z Connecticut wykonano unikatową operację jednoczesnego przeszczepu twarzy oraz obu rąk. Niestety, operacja się nie udało z powodu powikłań, głównie zapalenia płuc.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry