Ulepszona wersja Stuxnet, Duqu atakuje

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

W ubiegłym roku ten komputerowy robak, który zaatakował dziesiątki tysięcy komputerów w 155 krajach, wywołał sporą sensację. Nie tylko z powodu rozmiarów zniszczeń jakich dokonał, ale także dlatego iż pojawiły się plotki, że został on stworzony jako amerykańsko-izraelski projekt sabotowania działań Iranu w dążeniu do stworzenia broni jądrowej, celem Stuxnet był między innymi system Siemens Computers Corporation używany przez irańskich naukowców.

Niedawno odkryty nowy robak komputerowy o nazwie Duqu, specjalizuje się w wykradaniu informacji cyfowych a jego celem jest zbieranie danych wywiadowczych. Dodatkowo program ma ustalony czas działania – 36 dni, po których sam usuwa się z systemu. Do tej pory program Duqu odnaleziono w Europie w ściśle ograniczonej grupie organizacji.

Specjaliści z firmy Symantec stwierdzili jednak, że za stworzeniem nowego robaka odpowiedzialna jest osoba, która miała dostęp do kodu źródłowego Stuxneta. Podobnie jak Stuxnet, Duqu włamuje się na komputery poprzez kradzież cyfrowego certyfikatu. Naukowcy potwierdzili podobieństwa pomiędzy dwoma programami – zarówno podobne sposoby na zakłócanie pracy urządzeń jak i wykradanie informacji.

Jednak nie potrafią oni stwierdzić w jakim celu i w jaki sposób Duqu to robiło, wiadomo tylko, że jego poprzednik wykorzystywał przede wszystkim luki w systemie operacyjnym.

A.Ozimek

Źródło: Symantec, http://www.nytimes.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry