Kilka słów o: Wolna wola

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, po czym obdarzył go wolną wolą. Czym jest wolność? Jak postrzegają ją ludzie, a jak powinni postrzegać? Jako istoty wolne mamy prawo do decydowaniu o własnym życiu, możemy wypowiadać otwarcie nasze zdanie (choć nie we wszystkich krajach), ukazywać uczucia. Jak wykorzystujemy naszą wolność? Rozejrzyjmy się dookoła. Przebiegnijmy oczyma po naszym szarym, skąpanym w deszczu świecie. Wolna wola łączy się nierozerwalnie z wyborami. Z tym, czy np. obrazimy kogoś czy nie. Czy biały z wściekłości człowiek pociągnie za spust, czy oszczędzi życie.

stock.xchng

Czy powiemy komuś miłe słowo, czy wręcz przeciwnie. Jak ją postrzegają młodzi (zwłaszcza, choć nie tylko)? Jako możliwość, do robienia wszystkiego na co ma się ochotę, jako pewien rodzaj bezprawia, łączący się z samosądami, wandalizmem, oraz używkami. Warto zatrzymać się nad tym ostatnim. Człowiek uważa, że jako istota wolna, ma prawo robić z własnym ciałem co tylko mu się podoba. Nic bardziej błędnego. Wolności nie powinniśmy wykorzystywać ani do krzywdzenia innych ludzi ani siebie samych. Natomiast trucie się alkoholem, narkotykami, papierosami… to są sposoby na to by zabijać się na własne życzenie.

A więc wyklucza szlachetną ideę wolności. Bo czyż nie możemy być wolni w pozytywnym tego słowa znaczeniu? Czy nie możemy korzystać tak, by „żyć i dać żyć innym”? Jak widać jest to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Wspomniałam wcześniej o poczuciu bezprawia. I nie mam tu na myśli działania policji, bądź innych organów prawnych. Chodzi raczej o to, że człowiek jeśli czuje, że jest wolny, myśli, że może wszystko bez względu na konsekwencje. A dlaczego? Ponieważ jest wolny.

Tak oto przejawia się złe postrzeganie tego pięknego słowa, tej wspaniałej cechy. I stąd też mamy potem do czynienia z bójkami, aktami niszczenia cudzego mienia, napaściami i tak dalej. Nasuwa się wniosek, że człowiek nie dojrzał do wolności, a skoro nie dojrzał, to powinna mu ona być zabrana. Jednak czy jest on słuszny? Bo niby kto mógłby odebrać człowiekowi wolność? Drugi człowiek? To mijałoby się z ogólnie założonym celem. Bo jakim prawem ktoś miałby być bardziej godny tego miana niż inny?

To są rozważania na temat miłości, jako poczucia, które ludzie posiadają (choć nie wszędzie). Natomiast jeśli chodzi o kwestię o kwestię mniej mentalną, to funkcjonują więzienia, areszty, policja, sądy. Te instytucje skazują często ludzi na karę „pozbawienia wolności” na okres kilku lat, bądź dożywotnio. To nie zawsze uczy tych ludzi, owej dojrzałości. Wyobraźmy sobie, że pewna osoba trafia do więzienia za popełnienie ciężkiego przestępstwa, wychodzi po 30 latach i znów popełnia owe przestępstwo. Dlaczego? Właśnie dlatego, że została obdarzona wolną wolą, mimo iż niekoniecznie na ten dar zasługiwała.

M.Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry