Krótka historia Wi-Fi

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, ŚWIAT

Siedzenie z laptopem na kolanach w kawiarni i korzystanie z szybkiego dostępu do Internetu to już standard. Coraz więcej miejsc użytku publicznego od restauracji, uczelni po lotnika oferuje dostęp do Wi-Fi. Choć nawet ich nie trzeba czasami szukać, bo osób które nie zakładają haseł na swój bezprzewodowy Internet nie brakuje – i przyznajcie się czy choć raz nie podłączyliście się pod cudzy Wi – Fi? Jaką ulgą i wygodą okazuje się możliwość sprawdzenia skrzynki mailowej w biegu, bez obawy że nasz dostawca telekomunikacyjny naliczy nam za tę usługę niezłą sumkę.

stock.xchng

To co dzisiaj wydaje się tak oczywiste, kilkanaście lat temu wywołało komunikacyjną rewolucję. Wi – Fi zostało stworzone tak, jak większość dzisiejszych wynalazków, w laboratorium wojskowym. Technologia ta była efektem prac amerykańskiej agencji rządowej nad obszarami widm radiowych, określanych jako „ the garbage bands”. Wynalazek ten na mocy decyzji Federalnej Komisji Łączności (FCC) w 1985r. został użyty do otwarcia kilku kanałów bezprzewodowego dostępu, pozwalając tym samym na korzystanie z protokołu bez rządowej licencji. Dzięki inżynierowi zasiadającemu w szeregach FCC – Michaelowi Marcusowi zdecydowano się na wykorzystanie rozproszonych fal radiowych nie tylko do celów przemysłowych, naukowych czy medycznych – ale także komunikacyjnych. Przykładowo na podobnej technologii oparte jest działanie kuchenek mikrofalowych, które używają fal radiowych do podgrzania żywności, dlatego też czasami Wi – Fi nie działa w ich obecności.

Tak oto „rozproszone widmo” używane przez wojsko ze względu na swoje właściwości, sygnał mniej podatny na zakłócenia a jednocześnie trudniejszy do przechwycenia dla osób trzecich, trafił do naszych domów.
W 1988r, postanowiono uregulować sytuację bezprzewodowego Internetu, którego wartość zwęszyły już niektóre firmy telekomunikacyjne i planowały na tym zarobić, co zresztą im się udało. Dzięki pracy inżynierów z Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) powstał standard 802.3, bardziej znany nam jako Ethernet, który pozwalał na ściągnie 2 Mb/s. Jednak za początek istnienia Wi –Fi uważa się rok 1999 kiedy to sześć firm IT w tym Nokia, Lucent, Symbol i Aironet stworzyły razem – The Wireless Ethernet Compatibility Alliance w skrócie WECA.

Musimy przyznać, że WECA brzmi mało zachęcająco dla użytkownika. Firmy telekomunikacyjne głowiły się nad tym jak nazwać nowy produkt, również nazwa „IEEE802.11b” nie wyglądałaby zachęcająco. W propozycjach nazwy pojawiały się między innymi takie tytuły jak : „FlankSpeed” czy „Dragon Fly”, ale oczywiście jak już wiemy zwycięzcą okazała się nazwa „Wi – Fi”. Brzmiała podobnie do dobrze już znanego Hi-Fi i skojarzenia ze sprzętem muzycznym miały także wpłynąć na decyzję konsumenta o zakupie. Pierwszą firmą, która wypuściła na rynek komputer posiadający adapter do tej funkcji była firma Apple, w 1999r. pojawił się nowy komputer iBook z wbudowanym adapterem AirPort.

Usługa oferowała coś czego wcześniej użytkownik „zależny od kabla” nie doświadczył – swobody korzystania, niskich kosztów oraz szybkości połączenia. Wraz z rozwojem bezprzewodowego Internetu – pojawiały się kolejne ulepszenia Wi-Fi oraz projekty jego wykorzystania, przykładem może być WiMax, który został stworzony w celu udostępniania dostępu do sieci na dużych obszarach, dzięki niemu powstały sieci darmowego Internetu w miastach na całym świecie np. w Seulu czy Nowym Jorku. Należy pamiętać, że technologia ta ma swoje wady m.in. mały zasięg, potrafi być niestabilna, jej prędkość nie zawsze jest taka jakbyśmy sobie życzyli a i powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu własnej sieci jeśli taką posiadamy. Cokolwiek stanie się z Wi-Fi w przyszłości, bezwątpienia odegrało ono dużą rolę w rozwoju bezprzewodowego Internetu jak i przetarło drogę innym wynalazkom.

A.Ozimek

Źródła:
http://ezinearticles.com/?The-History-of-WiFi&id=2946475
http://www.economist.com/node/2724397
http://www.wired.com/wired/archive/11.05/unwired/wifirevolution.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry