Co ciekawego w nowym wydaniu Wprost?

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, PRASA

Sukces Palikota zaskoczył kościelnych hierarchów. Czy rozleniwiony i upolityczniony polski Kościół będzie umiał zmierzyć się z tym wyzwaniem? W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – polski Kościół w roku 2011. I o tym, czy wyborczy zimny prysznic obudzi hierarchów. Raport „Kościół oblężony” – w nowym WPROST.

Ponadto we WPROST o tym, jak rozpada się triumwirat PO, rzeczowa czy histeryczna – jaka jest Ewa Kopacz oraz o tym jak były ksiądz został naczelnym antyklerykałem. Tomasz Machała rozmawia z Johnem L. Allenem o tym, czy Kościół to subkultura mniejszości, a Piotr Najsztub – z Kazimierą Szczuką o zawłaszczaniu przez Kościół nie tylko duchowych dziedzin życia. A o tym, jak wygląda szkolna katecheza pisze Renata Kim. W „kościelny” nurt wpisuje się również najnowsza sztuka Artura Żmijewskiego. Będzie skandal?

Psujecie wielkie święto Platformy. Takiego cyrku jak ty i Bronek nie urządził mi nawet Lech Kaczyński – miał powiedzieć Grzegorzowi Schetynie premier Donald Tusk w powyborczy wtorek. Tak rozpada się triumwirat, który istniał jeszcze w niedzielny wieczór, kiedy prezydent zapraszał premiera na spotkanie w poniedziałek. Ale przed premierem na śniadaniu w Belwederze był marszałek Sejmu. Premier poczuł, że ktoś stawia go pod ścianą. Główny żal ma do marszałka. Co z nim zrobi, jeszcze nie wie. Na razie zdecydował, że stanowisko marszałka Sejmu zajmie tym razem kobieta. O powyborczych porządkach w Platformie Obywatelskiej – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST także o tej, która ma zastąpić Grzegorza Schetynę w fotelu marszałka Sejmu. Ewa Kopacz przez ostatnie cztery lata kierowała resortem zdrowia. Jakim była ministrem? Krytycy punktują jej błędy: nie ma prywatnych ubezpieczeń, jest chaos informacyjny. Kilka projektów ustaw autorstwa jej ekipy było tak słabych, że nawet nie wyszły z rządu. Najważniejsze sprawy zdrowotne przeszły przez Sejm pod koniec kadencji. Ale w rządzie miała silną pozycję. Dopięła swego nawet w starciu o przyszłoroczny budżet z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim. Jakim będzie marszałkiem? Jak twierdzą niektórzy politycy PO, lepsza byłaby jako szef klubu. Świetnie się zna na partyjnych układankach. Skąd się wzięła siła i pozycja Ewy Kopacz – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Ktoś powiedział ostatnio, że Janusz Palikot za swój wynik wyborczy powinien podziękować biskupom. Zgoda. Ale biskupi powinni teraz podziękować Palikotowi za budzenie, które im zafundował – pisze we wstępniaku do najnowszego wydania WPROST redaktor naczelny Tomasz Lis. Podkreśla, że Kościół zachowywał się przez ostatnie dwa dziesięciolecia jak wielkie imperium (…) psute łatwością kolejnych podbojów. Odpowiedź na pytanie, komu bije dzwon, jest w tym wypadku prosta. Podobnie jak odpowiedź na pytanie, gdzie bije. Bije w kościele. Kościołowi – pisze Lis.

To właśnie eksplozja antyklerykalnych nastrojów uczyniła z Ruchu Palikota trzecią siłę parlamentarną. W tej sytuacji Kościół nie może dłużej chować głowy w piasek. Albo powalczy o zachowanie swojej pozycji jako instytucji mającej wpływ na stanowione prawo i sprawującej rzeczywisty rząd dusz, albo przegra, co może oznaczać przyśpieszone pustoszenie kościołów w laicyzującym się państwie. Czy sukces Palikota przerwie letarg Kościoła, rozleniwionego sukcesami i konformizmem upartyjnienia? O tym, jakie wyzwania stoją dziś przed Kościołem w Polsce i czy Kościół jest gotowy się z nimi zmierzyć w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST pisze Aleksandra Pawlicka.

Głównym antyklerykałem w Ruchu Palikota jest Roman Kotliński. Były duchowny, wydawca tygodnika „Fakty i Mity” i człowiek, którym księża straszyliby dzieci, gdyby je oficjalnie mieli. Teraz już poseł Ruchu Palikota. Karierę rozpoczynał od wydania własnym sumptem stustronicowej książeczki „Byłem księdzem”. Dzisiaj mówi, że Kościół to taka organizacja, w której pewnie można być dobrym człowiekiem, ale jest to bardzo trudne. O tym, kim jest naczelny antyklerykał III RP we WPROST pisze Rafał Kalukin.

A o tym, dlaczego Kościół w Polsce jest spychany do defensywy Tomasz Machała rozmawia z Johnem L. Allenem, ekspertem CNN od spraw Kościoła. Jego zdaniem, najważniejsza rzecz, która dzieje się w chrześcijaństwie zachodnim, to przekształcanie się religii jako siły kształtującej kulturę większości w chrześcijaństwo jako mniejszość. Chrześcijanie będą musieli przyzwyczaić się do (…) życia jako niewielka subkultura wśród niewierzącej w Chrystusa większości, subkultura niemająca wsparcia w państwie, w mediach, w przemyśle rozrywkowym – mówi Allen. Zwraca uwagę, że w innych krajach europejskich symbole religijne zniknęły z miejsc publicznych już dawno. Jestem gotów się założyć, że to samo stanie się w Polsce – mówi.

Dzięki chciwości księży mamy szansę na świeckie państwo – mówi z kolei w rozmowie z Piotrem Najsztubem Kazimiera Szczuka. I dodaje, że dzięki ludziom Palikota mamy też szanse na mówienie o tym bez lęku, winy i wstydu, bo głosy świeckich filozofów, feministek, mniejszości seksualnych, ateistów, prostych antyklerykałów czy nowej lewicy wyszły z podziemia. Teraz ta krytyka przestała brzmieć jak bicie piany, jak temat zastępczy, jak „ujadanie piesków” (…) Teraz te głosy zaczęły być chciwie słuchane. Ludzie są tego ciekawi – mówi Szczuka na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.

Mieliśmy pokolenie JP II, teraz mamy pokolenie JP III – tak niektórzy komentują popularność Janusza Palikota wśród najmłodszych wyborców. Inni pytają, jak to się stało, że po ponad 20 latach religii w szkołach wyrosło w Polsce pokolenie antyklerykałów. Rzeczywiście, w szkolnej katechezie bierze udział około 90 proc. uczniów. Jednak z jakością tych zajęć nie jest najlepiej. Gdy w 2009 r. studenci socjologii Uniwersytetu Łódzkiego zapytali uczniów kilku szkół średnich, co robią na lekcjach religii, połowa odpowiedziała: odrabiam zadania z innych przedmiotów. Jedna trzecia rozmawiała z kolegami, a 5 proc. spało. Jak wyglądają lekcje religii w polskich szkołach i czy rzeczywiście ich powrót do sale katechetycznych byłby uszczerbkiem dla Kościoła pisze w najnowszym WPROST Renata Kim.

Najnowszy Wprost już w sprzedaży.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry