Dlaczego komputer mówi kobiecym głosem?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, MOBILE, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Tej jesieni rynek nowych technologii został zarzucony urządzeniami wyposażonymi w funkcję sterowania głosem. Począwszy od systemu Siri przeboju iPhona 4S po gadające samochody Forda. Głos wykorzystany w tych urządzeniach, odbiega od naszego wyobrażenia o metalicznym, nieprzyjemnym dla uszu sztucznym głosie. Okazuje się że od telefonów komórkowych po systemy nawigacji GPS – króluje tam głos kobiecy. Dlaczego?

fot.apple

Jedną z odpowiedzi daje nam biologia, badania wykazały, że ludzie na ogół uważają głos kobiecy za bardziej przyjazny od męskiego. Badania pokazują także, że preferencja taka pojawia się już w łonie matki, stwierdzono, że płód reaguje na głos matki, nie zauważono jednak znaczącej reakcji na głos ojca. Jeżeli mówimy już o maszynach, druga teoria przynosi nawiązania do historii – w czasie drugiej wojny światowej, kobiece głosy były używane w nawigacji samolotów, w kokpitach pilotów używano żeńskiego głosu, tak , aby wyróżniał się pośród męskiej barwy głosów pilotów. Także pierwsze instalacje automatycznych komunikatów głosowych w samochodach takie jak „zapnij pasy” w większości należały do kobiet.

Nie inaczej było po wprowadzeniu na rynek nawigacji samochodowej GPS, jedynym państwem, które oburzyły się na taki projekt były Niemcy. Gdzie firma BMW została zmuszona do wycofania głosu kobiety ze swoich samochodów w 1990r. po tym jak część klientów: „odmawiała wykonywania poleceń wydawanych przez kobietę”. Jak widać kulturowe stereotypy sięgają bardzo głęboko, ale wiele firm postanawiło pozostawić decyzję wyboru klientowi – w taki sposób działa na przykład Fordowski SYNC czy e-czytniki Amazon. Ponieważ produkty, które komunikują się z nami za pomocą głosu, stają się częścią naszego codziennego życia – każdy użytkownik powinien mieć prawo personalizacji takiego urządzenia. Pewnego dnia, jak mówią eksperci nawet Siri będzie mówić wieloma głosami.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych system Apple przemawia głosem kobiety natomiast we Francji i w Wielkiej Brytanii jest to głos męski, co spotkało się ze sprzeciwem klientów z Europy. Dobrze, że żaden z producentów nie wpadł na pomysł użycia głosu komputera HAL z „Odysei Kosmicznej 2001” Kubricka – otrzymywanie poleceń od takiej maszyny to byłoby dopiero przerażające.

A.Ozimek

Źródło: CNN

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry