Budowa radioteleskopu „Hevelius 90m” w Borach Tucholskich

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

Politechnika Gdańska (PG) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu będą współpracować ws. budowy w Borach Tucholskich radioteleskopu „Hevelius 90m” i utworzenia Narodowego Centrum Radioastronomii.

fot. NASA

21 października w Gdańsku rektorzy obu uczelni, prof. Henryk Krawczyk i prof. Andrzej Radzimiński podpisali list intencyjny dotyczący współpracy naukowej i badawczej dot.realizacji projektu pn. „90m Radioteleskop-Narodowe Centrum Radioastronomii”.

Planuje się, że najpóźniej do 2015 r. w miejscowości Dębowiec (woj.kujawsko-pomorskie), położonej w Borach Tucholskich, może powstać radioteleskop o średnicy, co najmniej, 90 metrów. Byłoby to wówczas trzecie, co do wielkości, po Niemczech i USA, tego typu urządzenie astronomiczne na świecie.

Inicjator przedsięwzięcia prof. Andrzej Kus z Centrum Astronomii UMK powiedział dziennikarzom, że „wokół instrumentu (radioteleskopu) planowana jest budowa wielkiego ośrodka naukowo-badawczego i rozwojowego, który będzie się zajmował nie tylko nauką w sensie astronomii, ale przede wszystkim będzie rozwijał nowe technologie, które będą miały szerokie zastosowania w przemyśle i w badaniach kosmosu”.

Dodał, że „wzorem dla Polski są ośrodki w Europie i w USA, które powstały wokół dużych instrumentów i w tej chwili zatrudniają po 150-200 osób, naukowców i kadry inżynieryjno-technicznej”. Uważa, że „taki ośrodek promieniuje i wpływa na ogólny rozwój technologii na świecie”.

Wyjaśnił, że radioteleskop będzie wyposażony w nowatorską, ogromną kamerę radiową, umożliwiającą obserwację, fotografowanie i monitorowanie dużego obszaru nieba”. Uważa, że pod tym względem będzie to jeden z najlepszych instrumentów na świecie.

Prof. Zbigniew Sikora z PG nie chciał wypowiadać się na temat kosztów przedsięwzięcia. Zaznaczył, że na PG planowane jest utworzenie elitarnych studiów mających na celu kształcenie kadry naukowej na potrzeby ośrodka.

Rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński powiedział dziennikarzom, że jest to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów realizowanych obecnie w Europie. „Ten teleskop i zamiary badawcze, jakie mamy odnośnie technologii kosmicznych są co najmniej na europejskim poziomie” – wyjaśnił.

Poinformował, że w ośrodku mogłyby być prowadzone „pogłębione, bardziej precyzyjne badania kosmosu oraz realizowane nowoczesne technologie kosmiczne”.

Pierwszym najważniejszym celem uczelni, jak określił prof. Radzimiński, „będzie przygotowanie aplikacji dot. finansowania, która wygra w konkursie wśród projektów będących na Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej”. Projekt budowy radioteleskopu „Hevelius 90m” zajmuje na tej mapie pierwsze miejsce, „co czyni projekt realnym pod względem finansowym”. Uważa, że realizacja inwestycji nie powinna trwać dłużej niż trzy lata.

Rektor PG, prof. Henryk Krawczyk poinformował, że PG jest zorientowana na sprawy technologiczne, na rozwój urządzeń np. bardzo precyzyjnych spełniających wysokie wymagania. Nie ukrywa, że „bardzo wiele wydziałów uczelni, od wydziałów budowlanych po elektronikę, zainteresowanych jest przedsięwzięciem”.

W marcu w Gdańsku wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) dr hab. Maciej Mikołajewski poinformował, że budowa radioteleskopu „Hevelius” będzie kosztować ok. 200 mln zł.

Jak wówczas wyjaśnił, radioteleskop to rodzaj teleskopu, dzięki któremu można oglądać wszechświat na falach radiowych. „Bardzo szeroko rozumianych – od bardzo długich fali niskich częstotliwości – aż do mikrofal, czyli fal centymetrowych i krótszych – na tych ostatnich można oglądać najodleglejsze obiekty we wszechświecie” – dodał.

Polska dysponuje naturalnym, wolnym od zakłóceń radiowych i cywilizacyjnych środowiskiem w postaci położonego najbliżej Europy Zachodniej, wielkiego kompleksu leśnego, Borów Tucholskich. Tylko las daje gwarancję ciszy radiowej, w której radioteleskop może pracować 24 godziny na dobę przez kilkadziesiąt lat.

Obecnie największy w Polsce i jednocześnie środkowej Europie 32-metrowy radioteleskop o nazwie „Kopernik” (powstał w 1994 r.) znajduje się w Piwnicach niedaleko Torunia.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry