Kłopoty finansowe WikiLeaks

AKTUALNOŚCI, INTERNET, STRONY WWW, ŚWIAT

Portal WikiLeaks zawiesza publikowanie tajnych dokumentów, powodem podjęcia tej decyzji przez jej szefa Juliana Assange są problemy finansowe portalu. W poniedziałek na konferencji prasowej Assange powiedział, że teraz przede wszystkim działania WikiLeaks będą się skupiać na pozyskiwaniu środków finansowych na utrzymanie działalności portalu.

Jedną z przyczyn problemów finansowych jest zablokowanie możliwości wpłaty środków na konto WikiLeaks przez amerykańskie firmy finansowe takie jak: Visa, MasterCard, PayPal czy Western Union. Blokada ta została wprowadzona po opublikowaniu przez portal treści tajnych depeszy dyplomatycznych USA. Szacuje się, że działania korporacji kosztowały WikiLeaks utratę około 40-50 mln euro.

WikiLeaks działa jako organizacja non profit, dlatego też decyzja to pozbawiła ją jedynego źródła finansowania. Assange zapowiedział utworzenie odrębnego portalu, za pomocą którego chętne osoby będą mogły wspomóc działalność portalu. Prawdopodobnie także zwróci się on z prośbą do Komisji Europejskiej o zlecenie wszczęcia dochodzenia w sprawie legalności działań amerykańskich korporacji finansowych.

A.Ozimek

Źródło:PCMag

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry