„Zaginiona lekcja” astronautki Christe McAuliffe

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Na polskich stronach programu astronomii edukacyjnej „Hands-On Universe, Europe” opublikowano jedną z „Zaginionych lekcji” astronautki Christe McAuliffe, która w 1986 roku zginęła w katastrofie promu kosmicznego Challenger. Ćwiczenie dotyczy uprawy roślin na orbicie.

Autorka lekcji, Christe McAuliffe była amerykańską nauczycielką, która w ramach projektu „Teacher in Space” została wybrana przez NASA z grona 11 tysięcy innych przedstawicieli tego zawodu, do misji, podczas której miały odbyć się pierwsze w historii lekcje przeprowadzone z pokładu statku kosmicznego.

KENNEDY SPACE CENTER, FLA. -- STS-51-L: Challenger

Wśród ćwiczeń, które przygotowała McAuliffe, i które nie dotarły na orbitę w wyniku zniszczenia wahadłowca w zaledwie 73. sekundzie misji, znalazło się również to, które właśnie zostało udostępnione po polsku. Lekcja dotyczy hydroponiki, czyli bezglebowej uprawy roślin na pożywkach wodnych.

Wszystkie „Zaginione lekcje” McAuliffe zostały zebrane przez fundację „Challenger Center” powołaną przez rodziny astronautów, którzy stracili życie w katastrofie promu kosmicznego. Są one także tłumaczone na języki obce. Polska wersja ćwiczenia pokazującego sposoby uprawy roślin na orbicie otwiera cykl lekcji z Challengera, które wkrótce ukażą się w naszym języku. Wśród nich znajdą się m.in. ćwiczenia poświęcone prawom Newtona czy chromatografii.

Polska wersja „Zaginionej lekcji hydroponiki” została przygotowana przez nauczycielkę przyrody, Marię Jaszczyk oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej i Szkoły Podstawowej przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Radawnicy. Można ją pobrać ze strony: http://www.pl.euhou.net/index.php?option=com_content&task=view&id=263&Itemid=13

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry