Uczniowie i nauczyciele z Polski – odkrywcami

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Uczniowie i nauczyciele z Sierpca i Torunia odkryli kolejne asteroidy – ich dane trafiły już do Minor Planet Center (Harvard), jednostki, która zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA.

fot. NASA

Józef Urbański – nauczyciel fizyki, który pracuje w Gimnazjum Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, razem ze swoimi uczniami od 2007 roku bierze udział w kampaniach organizowanych w ramach projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC), a teraz jako jedyny na świecie został zaproszony do grona IASC Astronomers i przyłączył się do prac polegających na codziennej analizie danych o NEO (Near-Earth Objects, czyli obiekty bliskie Ziemi).

Podobnym sukcesem mogą się poszczycić Michał Rokita i Wojciech Sobczuk, odkrywcy nowej planetoidy oznaczonej jako 2011 SJ123 (K11SC3J). Uczniowie pracują pod opieką Jana Pawła Żółkiewskiego. Ten nauczyciel fizyki i astronomii organizuje – wraz z Bogdanem Sobczukiem – kampanie obserwacyjne w w toruńskim Zespole Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha.

Dla obu szkół to kolejne sukcesy w ramach programu IASC. Uczniowie Józefa Urbańskiego odkryli wcześniej asteroidę 2011 FX88, a uczennice pracujące pod opieką Wojciecha Sobczuka – planetoidę 2011 FJ49.

E.Kodzis

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry