Ceny paliw, zmorą kierowców.

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Ceny paliw wciąż idą w górę. Dlaczego tak się dzieje? Głównym dostawcą paliw dla stacji benzynowych jest gigant Orlen. To właśnie on odpowiada za ceny. Paliwa zanim trafią na stacje a potem do baków samochodów przechodzą długą drogę przez wiele rąk pośredników, którzy również dodają marże i wtedy sprzedają paliwa innym pośrednikom (nie wspominając o haraczu jaki zbiera Państwo w postaci podatków i akcyz).

stock.xchng

Nie tak dawno po Internecie krążyły reklamy i prośby o sprzeciwienie się gigantowi na rynku paliw i nie tankowanie na stacjach Orlen, Lotos i Statoil. Twórcy kampanii dążyli do tego, aby ceny paliw spadły do poziomu tych sprzed kryzysu. Jak odczuwa to zwykły Kowalski? Na pierwszy rzut oka, ceny paliw wzrastają o teoretycznie niskie kwoty. Ale co wtedy, gdy jednego miesiąca tankowaliśmy za 400zł i przejechaliśmy dystans 800km a w następnym miesiącu zatankowaliśmy za te samą kwotę i przejechaliśmy już 100 km mniej.

Na pewno każdy kierowca wie, ile kosztują miesięczne podróże do pracy i powrót z niej. Zastanówmy się czy aby na pewno tak musi być?

Zarząd Orlenu nie zdaje sobie chyba jednak sprawy z tego, iż ludzie wraz ze wzrastającymi cenami paliw szukają alternatywnych środków transportu. Podatki są coraz wyższe, ceny żywności i ubrań stale rosną, natomiast wysokość dochodów maleje lub od wielu lat się nie zmieniła. Wiele osób, z którymi mamy kontakt na co dzień już niedługo przestanie uznawać samochód za jako główny środek transportu.

Ceny benzyny za litr osiągają nawet do 5.50Zł. Ceny, kiedyś taniego gazu LPG są dużo wyższe i wciąż idą w górę. Czasy, kiedy gaz kosztował ok. 2.00zł za litr minęły. Teraz, kiedy to chcemy przerobić nasze auto na gaz musimy się poważnie zastanowić, ponieważ spalanie gazu w stosunku do spalania benzyny jest większe.

M.Kałuża

Powiązane wpisy

 • szumek

  Nie chodzi o gubienie się w temacie, nasz rząd to złodziej na złodzieju.

 • PP

  Protest przeciwko rosnącym cenom paliwa Do wszystkich kierowców. Bardzo dobry pomysł. (koniecznie przeczytaj do końca!) Ceny paliwa poszybowały w górę. Jeszcze trochę i zobaczymy 6 PLN za litr, a potem może i więcej. Poniższa propozycja ma znacznie więcej sensu niż kampanie typu „nie kupuj paliwa w danym dniu”, które było przeprowadzane kilka miesięcy temu. Producenci paliw śmiali się jedynie, bo wiedzieli, ze nie będziemy kontynuować akcji krzywdząc samych siebie rezygnując całkowicie z zakupu paliwa. Było to bardziej niekorzystne dla nas niż problem dla nich. Ale myśląc o tamtym pomyśle powstała idea, która może przynieść rzeczywiste korzyści. Przeczytaj proszę i przyłącz się! Przy cenach paliw rosnących każdego dnia my konsumenci musimy podjąć akcję. Jedynym sposobem abyśmy zobaczyli, ze ceny paliwa idą w dół jest trafienie kogoś w portfel poprzez nie kupowanie jego paliwa. I możemy zrobić to BEZ narażania się na niewygody. Oto pomysł: Do końca bieżącego roku NIE KUPUJMY ŻADNYCH PALIW od dwóch największych firm paliwowych: BP i STATOIL. Jeśli nie będą sprzedawały paliwa, będą zmuszone do obniżenia ceny. Jeśli one obniżą ceny, inne firmy będą zmuszone do uczynienia tego samego. Ale aby osiągnąć efekt musimy pozbawić te dwie firmy milionów klientów. Wbrew pozorom jest to całkiem łatwe do osiągnięcia. Czytaj dalej a dowiesz się jak dotrzemy do milionów. Wysyłam tę wiadomość do 30 osób. Jeśli każda z nich wyśle ją do kolejnych dziesięciu (30 x 10 = 300) i każda następna do kolejnych 10 i tak dalej to juz w szóstej kolejce wiadomość ta dotrze do 3 milionów ludzi. Jeśli każda z nich wyśle do kolejnych 10… Wszystko, co należy zrobić to wysłać tę wiadomość do 10 znajomych osób i nie kupować paliwa na stacjach BP i STATOIL. To jest ogólnoświatowa akcja. Ile to potrwa? Jeśli każdy, kto otrzyma tę wiadomość przęśle ją do 10 znajomych dotrzemy do 300 milionów konsumentów w ciągu 8 dni! Założę się, ze nie sądziłeś, ze masz taki potencjał, prawda? W grupie siła i nawet najgrubsza gałąź złamie się, jeśli spadnie na nią wystarczająco duża ilość niezmiernie lekkich płatków śniegu. Jeśli uważasz, ze ta akcja ma sens prześlij dalej tę wiadomość. WYTRZYMAJMY DO MOMENTU AZ CENY PALIWA WRÓCĄ DO NORMALNEGO POZIOMU (ok.4, 0 PLN /litr). Razem możemy to zrobić. Prześlij tę wiadomość nie kupuj paliwa na BP i STATOIL. TO TY MOŻESZ USTALIĆ CENĘ

 • ROMAN

  ciekawe jak wygląda wykres ceny ropy na świecie i ceny paliwa w PRLu bis

 • Remi

  Nie ma to jak jednostronna opinia kogoś wyraźnie gubiącego się w temacie.

 • ndmtomi

  Wg mnie obecne ceny to zmowa cenowa koncernow paliwowych i naszego Panstwa.
  1. Panstwo ma udzialy w tych spolkach, wiec im wieksze zyski, tym wieksza dywidenda i wplywy do budzetu.
  2. Im wyzsze ceny, tym wieksze wplywy z podatkow do budzetu.
  Ktos ma jeszcze inne argumeny, to niech pisze.
  Gdzie w tej sytuacji jest UOKiK?


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry