Pierwsza w sezonie wygrana koszykarzy Śląska Wrocław

AKTUALNOŚCI, SPORT

Pięciu spotkań potrzebowali koszykarze Śląska Wrocław, aby odnieść pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. W szóstej kolejce Tauron Basket Ligi wysoko pokonali AZS Politechnikę Warszawską 78:63 (27:13, 25:15, 19:15, 7:20).

O zwycięstwie Śląska zadecydowała bardzo dobrze zagrana pierwsza połowa spotkania, która gospodarze wygrali 52:28. Przy takim prowadzeniu trener Miodrag Rajković mógł sobie pozwolić na eksperymentalne ustawienia w drugiej części meczu.

Początek spotkania należał do Śląska. Wrocławianie szybko objęli prowadzenie. Gdy wygrywali 7:0 trener gości poprosił o czas, który przyniósł oczekiwany rezultat. Zawodnicy AZS zaczęli punktować, jednak przewaga gospodarzy była bardzo widoczna. W drużynie gospodarzy dobrze spisywał się Paul Graham, który seryjnie trafiał spod kosza i z dystansu. Zawodnik nie tylko zdobywał punkty, ale także skutecznie dogrywał piłki do kolegów. Efektowną akcją popisał się razem z Qa’rraanem Calhounem, do którego podał piłkę pod kosz. Calhounowi nie pozostało nic innego jak zdobyć pewne punkty i wykorzystać dodatkowy rzut wolny spowodowany faulem rywala. Po pierwszej kwarcie Śląsk wygrywał 27:13.

Druga odsłona meczu nie zmieniła obrazu gry. Wrocławianie wykorzystywali każdą stratę rywali i konsekwentnie powiększali swoją przewagę. Prawdziwe show dał Aleksandar Mladenović, który seryjne zdobywał punkty spod kosza po dokładnych dograniach Akselisa Vairogsa, Roberta Skibniewskiego oraz Calhoun. Natomiast goście grali bardzo słabo. Nie trafiali z czystych pozycji, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze. W rezultacie Śląsk do przerwy prowadził 52:28.

Po przerwie przewaga wrocławian zwiększyła się do 29 oczek – 57:28. Było to najwyższe prowadzenie Śląska w tym meczu, które stopniowo malało wraz z upływem czasu. Warszawianom udało się odrobić kilka punktów starty. Po trójce Michała Michalaka było „tylko” 61:39. Na szczęście dobra gra Mladenovicia i efektowny wsad Calhouna pozwoliło Śląskowi powiększyć przewagę – 71:43.

Wysokie prowadzenie gospodarzy po trzydziestu minutach gry dało możliwość szkoleniowcowi Rajkoviciowi wpuszczenie na boisko młodych zawodników: Jakuba Koelnera, Kacpra Sęka, Jarosława Zyskowskiego oraz Piotra Niedźwiedzkiego. Niestety, danej przez trenera szansy, nie wykorzystali. Brak koncentracji w ostatniej kwarcie spowodował, że goście wygrali tą część spotkania aż 20:7 i zmniejszyli przewagę Śląska do 15 oczek. Ostatecznie wrocławianie wygrali 78:63.

Pierwsza wygrana w tym sezonie cieszy kibiców. Jednak zadowolenie powinno być nie tylko ze zwycięstwa, ale także z dobrej gry wrocławskich zawodników. Bardzo dobrze zaprezentowali się amerykańscy gracze: Calhoun i Graham. Krytykowani do tej pory zawodnicy zdobyli prawie połowę punktów z dorobku całej drużyny – odpowiednio 20 i 17. Calhoun rozegrał zawody z niezłą skutecznością: 5/7 za 2 (71%) oraz 3/4 za 3 (75%). Natomiast Graham do swojej zdobyczy punktowej dołożył 6 zbiórek i 4 asysty. Najczęściej dogrywającym do partnerów koszykarzem Śląska był Robert Skibniewski, który zanotował aż 7 asyst. Oprócz tego zagrał ze stuprocentową skutecznością z gry (4/4 za 2). Również ze stuprocentową skutecznością rzutów za 2 punkty zakończył mecz Aleksandar Mladenović, który trafił wszystkie 7 rzutów. Jedyne niecelne rzuty tego zawodnika to jeden zza linii 6,75 oraz jedne z linii rzutów osobistych.

Wrocławianie kolejne spotkanie rozegrają już w sobotę. Tym razem w Łodzi zmierzą się z tamtejszym ŁKS-em. Początek o godzinie 19.30. Na ten mecz Klub Kibica organizuje wyjazd. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w linku.

Punkty dla Śląska: Calhoun 20 (3), Graham 17 (2), Mladenović 14, Bogavac 9 (1), Skibniewski 8, Niedźwiedzki 5, Koelner 2, Bochno 2, Zyskowski 1, Vairogs 0, Buczak 0, Sęk 0.

Punkty dla AZS-u Politechniki Warszawskiej: Michalak 14 (1), Wilczek 10, Pełka 10 (2), Pamuła 9 (1), Mokros 8 (1), Nowakowski 5, Karwowski 3, Kolowca 3, Ponitka 1, Popiołek 0.

Specjalnie dla NEWSFix Magazine : Ewa Bukowska (slask.polskikosz.pl)