Wzrasta ryzyko zachorowania na odrę

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Od początku roku odnotowano w Niemczech już 1500 przypadków zachorowania na odrę. W 53 krajach członkowskich WHO w regionie europejskim przez pół roku zachorowało 26 tysięcy osób. Naukowcy alarmują, że tak dużej liczby zachorowań nie stwierdzili od 2006 roku.

stock.xchng

Odra często nie jest rozpoznawana, gdyż nie zawsze występują jej klasyczne objawy. Początkowo może wyglądać jak zwykłe przeziębienie, a wysypka ujawnia się dopiero po kilku dniach. Skutki odry to najczęściej zapalenie płuc i zapalenie uszu, ale 1 na 1000 przypadków kończy się zapaleniem mózgu. Po wielu latach od przejścia choroby może się pojawić także podostre stwardniające zapalenie mózgu, które prowadzi do zaburzeń neurologicznych lub śmierci.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że jedynie szczepienia mogą zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenieniu się choroby. Eksperci radzą, by szczepieniu poddały się osoby urodzone po 1970 roku oraz wszyscy, którzy nigdy nie byli szczepieni przeciwko odrze, bądź szczepiono ich tylko raz. Szczepić się nie mogą kobiety w ciąży oraz osoby o osłabionym systemie odpornościowym.

E.Kodzis

Źródło: WHO,DW

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry