W Chinach proso uprawiano już około 10 tys. lat temu

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Chińscy archeolodzy odnaleźli w północnych Chinach dowody wskazujące na istnienie uprawy prosa już w okresie neolitu, około 10 tys. lat temu – podał serwis internetowy New Kerala.

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk zbadali próbki ziaren prosa, pobranych z neolitycznego stanowiska archeologicznego w wiosce Cishan koło miasta Wu’an w prowincji Hebei i ustalili, że ziarno zostało zebrane w okresie od 8700 lat do 10 000 lat temu.

stock.xchng

Jak poinformował archeolog Lu Houyuan, naukowcy odnaleźli też pozostałości ziaren włośnicy ber, zwanej też prosem włoskim, pochodzące z okresu 8700-7500 lat temu.

Zdaniem naukowców, uprawa prosa była w okresie neolitu bardziej rozpowszechniona w północnych rejonach dzisiejszych Chin niż uprawa ryżu, zwłaszcza ze względu na panujący w tych rejonach surowy klimat i jałową ziemię.

Na neolitycznym stanowisku w Cishan w 88 wykopach ziemnych, pełniących funkcje prehistorycznych magazynów zbożowych, znajduje się łącznie 50 ton ziaren prosa.

Tak wielka ilość zebranych ziaren może świadczyć o tym, że Cishan było centrum uprawy prosa w okresie neolitu.

Wśród innych znalezisk na stanowisku znajdują się fragmenty wyrobów ceramicznych, kamienne narzędzia, kości zwierząt oraz przedmioty wykonane z kości.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry