Co robi Facebook na kole podbiegunowym?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

W zeszłym tygodniu Facebook ogłosił, że dołączy do grona firm informatycznych, które zdecydowały się umieścić swoje centra danych w krajach o zimniejszym klimacie. Skandynawia oprócz fiordów będzie mogła się teraz poszczycić posiadaniem serwerowni społecznościowego giganta. Trzy obiekty o powierzchni 300 tysięcy m/kw powstaną w miejscowości Lulea, projekt ma zostać ukończony w 2014 roku.

Umiejscowienie baz danych niedaleko koło podbiegunowego, pozwoli firmie na obniżenie kosztów ich utrzymania. Rzecznik Facebooka Michael Kirkland powiedział, że chłodzenie dziesiątek tysięcy serwerów za pomocą zewnętrznego powietrza jest korzystne zarówno ze względów na ochronę środowiska jak i z finansowego punktu widzenia. Szacuje się, że taka praktyka pozwoli firmie na zaoszczędzenie setek milionów dolarów rocznie. Centra danych znane są z dużego poboru energii– w 2010 roku zużyto na nie 1,3% światowej energii elektrycznej.

Jak okazuje się system chłodzący zużywa porównywalną ilość energii, co centra danych. Facebook nie jest pierwszą firmą, która skorzystała z tego typu rozwiązań.

W 2009r. Google wykorzystały do tego celu starą papiernię w Haminie w Finlandii, gdzie do chłodzenia serwerowni używają oni wody morskiej z Zatoki Fińskiej, natomiast brytyjska firma Verne Global umieściła centra danych w byłej bazie NATO na Islandii.

A.Ozimek

źródło: cnn

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry