Dziś Halloween.

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Na początek wypadałoby powiedzieć kilka słów o historii tego zwyczaju. Wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad dwa tysiące lat temu w tym właśnie dniu żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych. Wierzono, że ta noc jest magiczna i zaciera granice pomiędzy mistycznym światem zmarłych a rzeczywistym światem żyjących.

stock.xchng

W Ameryce Północnej Halloween pojawiło się w XIX w., do Europy trafiło w XX w., natomiast Polska przechwyciła ten zwyczaj niedawno, bo zaledwie w latach 90. Na samym początku celem tych obrzędów było czczenie dobrych duchów, odpędzanie złych. By osiągnąć lepszy efekt przebierano się, zakładano straszne maski itd. Tradycja strojów przetrwała do dziś, jednak cel znacznie się zmienił.

Dzisiaj Halloween jest komercyjnym świętem, zabawą, na której zarabiają producenci kostiumów i słodyczy. Tradycyjne „Cukierek albo psikus” znane jest na całym świecie. Tej wyjątkowej nocy nie myśli się już o nieżyjących tak, jak kiedyś. Dzisiaj świat zmarłych kojarzy się nam z potworami z filmów, z pomysłami na żarty, stroje.

Halloween stało się świętem dla dzieci, które mają niesamowitą zabawę, mogąc się przebrać, przestraszyć swoich znajomych a przy okazji zebrać masę cukierków. Co więcej, motyw 31 października jest wielokrotnie wykorzystywany np. w filmach grozy. Tutaj jednak widzimy związek z genezą. Gdzieś w podświadomości ludzie wciąż wierzą, że ten nocy duchy mogą swobodnie chodzić po ziemi i niejeden z nas miałby obawy by pójść w tą noc, o północy na cmentarz. Jak już wspominałam, zwyczaj ten ma służyć wyłącznie zabawie. Warto jednak zastanowić się, co poprzedza.

Nazajutrz mamy dzień Wszystkich Świętych, gdy wspominamy naszych zmarłych, gdy w zadumie przesiadujemy przy grobach bliskich, zapalamy świeczki i z melancholią wpatrujemy się w tańczące płomyczki świec. Zastanówmy się czy zwyczaj, który odbywa się w wigilię tego święta nie kontrastuje za bardzo z atmosferą i przesłaniem dnia następnego.

M.Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry