Polscy naukowcy szukają przyczyn alkoholizmu

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA, ZWIERZĘTA

Myszy, którym przez dłuższy czas podawano alkohol, były zdolne do wielkich poświęceń, by dostać jeszcze trochę swojego „przysmaku”. Były w stanie przejść o wiele więcej niż myszy-abstynenci, którym jako przysmak podawano cukier – zaobserwowała to dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. Ponadto, do myszy, którym nie podawano alkoholu, o wiele szybciej docierało, że dostęp do przysmaku został odcięty.

stock.xchng

Zachowanie myszy może pomóc w zrozumieniu mechanizmu choroby alkoholowej u człowieka. Naukowcy, stworzywszy model zachowań gryzoni po alkoholu, mogli przystąpić do badań nad wpływem białka CaMKII na myszy. Białko to występuje w mózgu i kolcach dendrytycznych. Myszy, u których budowa białka została genetycznie zmieniona, inaczej reagują na alkohol niż pozostałe – nie odczuwają działania euforyzującego ani zmniejszenia lęku, natomiast ich koordynacja ruchowa po alkoholu jest gorsza niż u myszy z niezmodyfikowanym białkiem CaMKII.

Dr Radwańska ma zamiar zbadać także, czy białko to jest zaangażowane w rozwój niekontrolowanego picia. Badaczka twierdzi, że naukowcy podejrzewają, iż alkoholizm zależy od genów – prawdopodobnie od różnych genów u różnych ludzi. Jeśli uda się poznać molekularne podłoże choroby alkoholowej, możliwe że w przyszłości uda się opracować odpowiednie leczenie.

E.Kodzis

PAP Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry