Brytyjscy naukowcy kontra genetyczna utrata wzroku

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Jak poinformował serwis BBC NEWS, w Wielkiej Brytanii zastosowano najnowszą terapię genową, która ma zapobiec genetycznie uwarunkowanej utracie wzroku. Jednym z pierwszych pacjentów poddanych tej terapii jest 63-letni Jonathan Wyatt, mieszkaniec Bristolu. Wyatt zaczął mieć problemy ze wzrokiem już ponad 40 lat temu.

stock.xchng

Początkowo było to mało uciążliwe, po prostu gorzej widział przy słabszym świetle. Okazało się, że choruje na choroideremię – wada genu REP1 powoduje, że w jego oczach obumierają komórki reagujące na światło. Lekarze już wtedy ostrzegali go, że z czasem całkowicie straci wzrok. Później Wyatt zaczął mieć problemy z czytaniem, przez co był zmuszony odejść z pracy. Utrata wzroku postępowała i mężczyzna był świadom, że wkrótce całkowicie przestanie widzieć.

Nadzieję dali mu specjaliści z John Radcliffe Hospital w Oxfordzie, gdzie do oka Wyatta dostarczono sprawną kopię uszkodzonego genu. Jeśli terapia okaże się skuteczna, możliwe że w podobny sposób będzie można leczyć także inne choroby oczu.

E.Kodzis

Źródło: BBC

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry