Straszne losy horroru

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Przerażające sceny pełne krwi, budująca napięcie muzyka i krzyk przyprawiający nas o gęsią skórkę – tak w skrócie można opisać idealny horror. Niestety, jak wskazują opinie widzów, na taki czekamy już od 30 lat.

Halloween za nami i choć w Polsce nie jest to jeszcze tak popularne święto jak w Ameryce, to liczba jego zwolenników wciąż rośnie. Miłośnicy mocnych wrażeń poza całonocnym, przebieranym szaleństwem urządzają seanse filmowe, na których, oczywiście, ogląda się horrory.

stock.xchng

Jak co roku, pod koniec października fani tego przerażającego gatunku filmowego układają rankingi najlepszych produkcji. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że od lat w czołówce tej listy znajdują się filmy, które swoje premiery miały dziesiątki lat temu. Lśnienie Kubricka czy Psychoza Hitchcocka od lat królują w rankingach. Tuż za nimi plasują się Halloween Carpentera czy Koszmar z Ulicy Wiązów Cravena.

O tym, że horrory z lat 70. i 80. są wciąż popularne świadczy choćby fakt, że wielokrotnie były one przerabiane na nowe wersje, co prawda z różnymi skutkami. Współczesne produkcje kina grozy rzadko znajdują miejsce na liście najlepszych, choć czasami takie filmy jak: Paranormal Activity, Resident Evil, The Ring są w nich wymieniane. Z czego wynika tak niska ocena horrorów z ostatnich lat? Wielu widzów twierdzi, że zupełnie odbiegają one od charakterystyki gatunku tworzonej w latach 30. ubiegłego wieku przez reżyserów takich filmów jak Gabinet Doctora Caligari czy Nosferatu -symfonia grozy.

Obecni twórcy zaczęli powielać elementy pojawiające się we wcześniejszych produkcjach i przekładać je na współczesne kino, co nie do końca się sprawdza. Horrory to gatunek, który szczególnie ceni sobie oryginalność i tego też wymaga od nich publiczność. Dlatego widzowie muszą zadowolić się jedną dobrą produkcją raz na kilka lat i tysiącem innych, których zdecydowanie do takich nie zaliczymy.

Ewa Gazda

Źródła: Norman Barry -100 najlepszych filmów stulecia; Lista stu najlepszych filmów według Amerykańskiego Instytutu Filmowego

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry