Planetoida przeleci tuż obok Ziemi

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

8 listopada naszą planetę minie asteroida 2005 YU55. Będzie przelatywała niemalże na wyciągnięcie ręki, bo w odległości mniejszej niż ta, która dzieli Ziemię i Księżyc.
Średnica planetoidy wynosi około 400 metrów. Naukowcy zapewniają jednak, że nie musimy się obawiać, bo przelot planetoidy będzie dla nas całkowicie niegroźny.

stock.xchng


2005 YU55 to „stary znajomy” Ziemi – pojawia się w jej okolicy regularnie i dlatego został przez badaczy zaliczony do grupy „obiektów bliskich Ziemi” (od angielskiego określenia „ Near-Earth Objects”, w skrócie NEO) oraz do grupy „potencjalnie niebezpiecznych obiektów” (znów jest to tłumaczenie angielskiej nazwy – „Potentially Hazardous Objects”). Ostatni raz planetoida była w okolicach Ziemi w 1976 roku, a następnych odwiedzin możemy się spodziewać za 17 lat.

Tegoroczny przelot będzie jednak wyjątkowy – przez ostatnich 200 lat 2005 YU55 nie była ani razu aż tak blisko Ziemi. Naukowcy liczą, że dzięki tak niewielkiej odległości uda im się zebrać dokładniejsze dane na temat powierzchni planetoidy. Obserwacje będą mogli prowadzić także amatorzy astronomii, którzy dysponują teleskopem o średnicy zwierciadła równej przynajmniej 15 cm.

E.Kodzis

źródło: Pap-nauka w polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry