Za jakie przestępstwa internetowe czeka cię ekstradycja do USA

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT

Nie tylko Julianowi Assange’owi grozi ekstradycja z Wielkiej Brytanii. O 23 – letniego brytyjskiego studenta Richarda O’Dwyera upomniał się amerykański departament sprawiedliwości. Rząd USA prosi o ekstradycję Pana O’Dwyera nie ze względu na upubliczniane przez niego poufne dane ,ale z powodu sprawowania funkcji administratora strony TVShack.net.

Photo: Robert Kneschke

Strona zapewniała dostęp lub odnośniki do innych stron internetowych, gdzie można było odnaleźć pirackie filmy i programy telewizyjne. Prowadzenie stron łączących linki do kopii chronionych prawem autorskim filmów nie jest przestępstwem w Wielkiej Brytanii, USA chce aby sprawiedliwość dosięgła Brytyjczyka za Oceanem. W zeszłym roku sąd brytyjski oddalił pozew dotyczący podobnej sprawy, był to pozew przeciwko stronie TV-Links.

Przypadek studenta jest także bezprecedensowy z innego powodu – dotychczas ekstradycje do USA z Wielkiej Brytanii za przestępstwa internetowe zdarzały się bardzo rzadko. Dotyczyły przede wszystkim osób związanych z bezpośrednim rozprowadzaniem materiałów chronionych prawem autorskim i czerpaniem z tego korzyści materialnych. Strona prowadzona przez Richarda O’Dwyera nie daje mu żadnych profitów, ponieważ nie czerpie on korzyści nawet z reklam.

Przypomnijmy, że USA jak do tej pory nie ubiegało się oficjalnie o ekstradycję Juliana Assange, choć ma on na pewno więcej na sumieniu niż przeciętny administrator strony www. Adwokat O’Dwyera twierdzi, że strona jego klienta pomagała tylko w wyszukiwaniu filmów i nie naruszyła ona żadnych praw, tak jak nie naruszają ich swoją działalnością Google czy Yahoo.

Ostateczną decyzję w sprawie brytyjskiego studenta poznamy 22 listopada, kiedy to ponownie stanie on przed sądem.

A.Ozimek

Źródło:
http://arstechnica.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry