Pomoc domowa w Polsce – premiera filmu „Służące”

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA

Do polskich kin w ubiegły weekend wszedł film pt. „Służące”. Bijący rekordy oglądalności hit już został okrzyknięty kandydatem do Oscara. Nie ma wątpliwości, że wywołał on prawdziwą rewolucję obyczajową w Ameryce, a przecież takie filmy zbierają nagrody.

„Służące” to opowieść o pomocy domowej w Ameryce lat 60. ubiegłego wieku. Młoda dziewczyna, Eugenia (Emma Stone) postanawia napisać książkę o czarnych kobietach, które pracują u białych Amerykanów. Główna bohaterka sama została wychowana przez taką osobę i uważa, że kobiety takie jak ona zasługują aby o nich mówić. Oczywiście nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Choć film na pozór wydaje się miły, lekki i przyjemny, to ukazuje też panujące w tamtych czasach stereotypy i uprzedzenia do czarnoskórych obywateli kraju za oceanem. Wszystko to składa się na historię opowiedzianą z perspektywy dziewczyny z dobrego domu. Film pełen jest zabawnych sytuacji i czarnego humoru – dosłownie.

Za jego sukcesem niewątpliwie stoi fakt, że od czasów, w których toczy się cała opowieść minęło dużo czasu i sami Amerykanie podchodzą do niego z dystansem i dobrze się bawią oglądając go. Jedno jest jednak pewne. Po tym filmie nikt nie będzie traktował swojej gosposi jak służącej.

Ewa Gazda

Powiązane wpisy

  • lalalum

    Rzeczywiście reżyser dokonał tu rzeczy niezwykłej, poruszył bardzo drażliwy temat dyskryminacji czarnych, ale nikt nie poczuł się urażony. Film skłania do dyskusji ale nie do kłótni.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry