Dotyk Wenus z Milo – wystawa pod hasłem „Piękno dotyku” w Muzeum Śląskim

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA

W Muzeum Śląskim w Katowicach została stworzona nietuzinkowa wystawa pod hasłem „Piękno dotyku”. Jak sama nazwa wskazuje, ekspozycja ta, oprócz tego że z pewnością będzie cieszyć nasze oczy, to także cała gama doznań empirycznych –zwłaszcza dotykowych.

Wystawa „Piękno dotyku”, została stworzona przede wszystkim z myślą o ludziach niewidomych. Wszystkie eksponaty, które możemy na niej podziwiać, należą do włoskiego Państwowego Muzeum Dotyku, znajdującego się w Ankonie. Prof. Aldo Grasinni, który założył placówkę, i który sam jest od dzieciństwa pozbawiony wzroku, zdecydowanie podkreśla, iż większość muzeów jest dla niewidomych po prostu niedostępna. Eksponaty można jedynie oglądać zza szklanych ścian gablot, lub grubych sznurów – o dotyku nie ma mowy.

Teraz w Muzeum Śląskim można dotykać dowoli – wszystkie repliki najsłynniejszych rzeźb z różnych epok, są dla nas w zasięgu ręki – i to dosłownie! Oprócz tego typu eksponatów, w muzeum możemy także podziwiać modele cennych obiektów architektonicznych, a także zabytki archeologiczne oraz oryginalne dzieła sztuki współczesnej. Uspokajamy – dotknąć można wszystkiego. Zabawa z poznawaniem sztuki za pomocą opuszków palców, potrwa w Muzeum Śląskim do 8 stycznia.

Olga Pisklewicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry