Bezpańska ziemia z dna Morza Martwego

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

Morze Martwe, czyli niesamowicie słone jezioro, które jest równocześnie najniżej położonym punktem na ziemi (poniżej 400 m. ppm) nieustannie się kurczy. Skutkiem tego jest odsłanianie kolejnych połaci gruntu, czyli zmiana linii brzegowej. Dlatego też sklepy, parkingi, restauracje i wszystko, co wiąże się z turystycznym biznesem, musi podążać za cofającym się jeziorem. Lustro wody w niektórych miejscach odsłoniło nawet pół kilometra lądu.

stock.xchng

Teren ten jest łakomym kąskiem dla branży turystycznej, jednak nie może on trafić na rynek,bo… nie wiadomo do kogo ta ziemia właściwie należy. Morze Martwe zajmuje obszary Jordanii i Izraela, z czego część znajduje się na Zachodnim Brzegu – w miejscu, gdzie władze Autonomii Palestyńskiej chciały ustanowić niepodległe państwo. W planie zagospodarowania przestrzennego, który powstał dwa i pół roku temu przewidywano przesunięcie infrastruktury turystycznej.

Jednak plan nie zyskał aprobaty Cywilnej Administracji Sił Zbrojnych pod jurysdykcją której są terytoria określane przez Palestyńczyków jako okupowane. Wojsko nie chce interweniować w obawie przed skandalem dyplomatycznym. Władze lokalne twierdzą, że ziemia powinna automatycznie trafić w ręce państwa, ale władze centralne, w obawie przed konfliktem zwróciły się do Jordanii z wnioskiem o wyjaśnienie kwestii praw własności do ziemi „odzyskanej” z Morza Martwego. Zachodni Brzeg należał do Jordanii aż do 1967 roku, czyli wojny arabsko-izraelskiej.

E.Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry