Już dziś: Prezentacja wielkich sieci teleskopów w warszawskim CAMK PAN

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

Dziś w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie Mateusz Janiak zaprezentuje największe na świecie sieci teleskopów. Będzie to kolejna odsłona jesiennego cyklu pt. „Spotkania z astronomią”.

Astronomia i astrofizyka, jako dziedziny bazujące na obserwacjach, potrzebują coraz dokładniejszych danych do analizy. Wraz z rozwojem technologii, jak i samej nauki, zachodzi więc potrzeba budowy coraz bardziej wyrafinowanych teleskopów, sięgających w Wszechświat w zakresie od fal radiowych do najwyższych energii.

Photo Credit :NASA

Obecnie takie teleskopy składają się często już nie z jednego instrumentu, ale całych sieci, w których współpracujące ze sobą przyrządy osiągają znacznie lepsze wyniki od nawet najpotężniejszych, ale działających pojedynczo teleskopów.

Podczas prezentacji Mateusz Janiak, doktorant w CAMK PAN, omówi istniejące już układy instrumentów i stosowane w nich obecnie techniki obserwacji oraz przedstawi planowane konstrukcje, w tym m.in. radiowe SKA i układ teleskopów Czerenkowa CTA.

Poniedziałkowy wykład będzie piątym z najnowszej serii popularnonaukowych „Spotkań z astronomią”. Została ona zainaugurowana 10 października. Do stycznia przyszłego roku naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni goście wygłoszą łącznie dwanaście wykładów.

Wykłady odbywają się w poniedziałki, o godzinie 17.00, w Sali Seminaryjnej CAMK. Współorganizatorem spotkań jest warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W pogodne dni po wykładach organizowane są pokazy nieba.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku „Figowa”.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry