Charlie Miller kontra Apple

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, MOBILE, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Błąd w systemie operacyjnym iPhone’a i iPada pozwala hakerom na przejęcie kontroli nad urządzeniami od wykradania zdjęć po wysyłanie wiadomości. Charlie Miller, we wtorek oznajmił, że znaleziony przez niego błąd wskazuje, że Apple jak i App Store nie jest tak bezpieczny jak uważa sama firma.

fot.apple

Niewielu z nas martwi się o to jak „bezpieczne” są aplikacje ściągane na nasz telefon. Raczej zaaferowani kolejną nowinką lub różnorodnością wyboru, instalujemy na nich to co aktualnie jest najbardziej popularne lub najbardziej funkcjonalne.

Takim zachowaniem sami ściągamy na siebie kłopoty – uważa Charlie Miller. Poinformował on firmę o błędzie w oprogramowaniu trzy tygodnie temu i obecnie trwają pracę na usunięciem usterki. Miller planuje także zaprezentować jak hakerzy mogą przejąć kontrolę nad urządzeniami na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa komputerowego SyScan na Tajwanie.

Charlie Miller nie ujawnił żadnych informacji, które mogłyby nakierować zainteresowane osoby jak dokonać takiego włamania oraz jak twierdzi nie ma on dowódów na to, że ktoś wcześniej próbował skorzystać z luki w systemie. Ujawnił on informację o problemie po to, aby zapobiec takim przypadkom.

W nagrodę Apple zawiesił go w prawach dewelopera oprogramowania na rok. Jak Charlie Miller wykrył błąd systemu? Stworzył aplikacja o nazwie InstaStock, która wyglądała jak aplikacja do przeglądania notowań giełdowych, ale mogła znacznie więcej – za jej pomocą można było manipulować telefonem osoby, która pobrała feralną aplikację.

Aplikacja została zatwierdzona i we wrześniu trafiła do App Store – teraz tak samo jak i Pan Miller została zablokowana. Jak wyjaśnił sam ekspert na swoim twitterze „Najpierw udostępniają ci możliwość korzystania z programu w ramach badań a później wyrzucają… za prowadzenie badań.”

A.Ozimek

Źródło:Telegraph UK

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry