Robot Asimo– coraz bardziej samodzielny

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, KOMPUTERY, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Zespół Hondy dokonał znacznego ulepszenia humanoidalnego robota Asimo. Ten zautomatyzowany przyjaciel człowieka otrzymał sprzęt i oprogramowanie niezbędne do samodzielnego działania. W filmie przedstawionym przez firmę, możemy zobaczyć jak robot biega, skacze na jednej nodze czy nalewa napoju do kubka – bez rozlewania i bez pomocy operatora.

Aby Asimo mógł osiągnąć taką niezależność zespół Hondy musiał popracować nad trzema najistotniejszymi problemami. Po pierwsze robot musiał mieć doskonałą równowagę, tak aby mógł płynnie się przemieszczać czy choćby podnieść rękę. Po drugie Asimo musiał zostać wyposażony w zestaw czujników, dzięki którym mógłby identyfikować swoje środowisko zewnętrzne i określać swoje położenie. Trzecia i najważniejsza sprawa to „mózg” robota, który musiał zostać ulepszony tak, aby informacje napływające z otoczenia były odpowiednio przetwarzane i pozwalały na podjęcie przez robota odpowiednich decyzji.

Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości ta wiedza pozwala robotowi na przemieszczenie się z jednego końca sali na drugi, nie uderzając w nic ani tym bardziej w nikogo. Przed naukowcami Hondy jeszcze długa droga za nim wymyślą oni robota, który tak jak Rozi z rodziny Jetsonów będzie mógł pomagać ludziom, tymczasem możemy cieszyć się że na świecie jest robot, który zyskał samoświadomość przestrzeni, a na dodatek potrafi jeszcze odkręcić termos.

A.Ozimek

Źródło: ITN

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry