Uniwersytet Jagielloński zainaugurował w Londynie roczne podyplomowe studia

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Uniwersytet Jagielloński zainaugurował w Londynie roczne podyplomowe studia we współpracy z działającym od 70 lat w W. Brytanii Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO) na kierunku „Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO”.

Studia, które potrwają do końca kwietnia 2012 r. są wynikiem umowy o współpracy obu uniwersytetów podpisanej 27 kwietnia tego roku. Za program i sprawy organizacyjne odpowiada Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

stock.xchng

Na rok akademicki 2011-12 zapisało się 23 studentów. Warunkiem jest posiadanie co najmniej licencjatu (w W. Brytanii stopnia BA) i biegła znajomość polskiego i angielskiego. Ok. 33 proc. wykładów jest po angielsku, w przyszłości będzie to ok. 2/3.

„Zapisałam się ze względu na wysoki poziom wykładowców, możliwość nawiązania kontaktów z ludźmi o zainteresowaniach zbliżonych do moich. Mam też nadzieję na ciekawy staż, lub praktykę i chcę się na studiach rozwinąć” – powiedziała PAP studentka kursu Karolina Bulak.

Zajęcia będą się odbywały co drugi weekend w siedzibie PUNO w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. Studia obejmują 150 godzin wykładów, konwersatoriów i seminariów. Zakończone będą zaliczeniem pracy dyplomowej.

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostaną m. in. członkowie rządu RP Jacek Rostowski i Radosław Sikorski oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Część wykładów, tzw. wykłady jagiellońskie, objęła swym patronatem ambasada RP w Londynie.

„Mam nadzieję, że wysoki poziom będzie naszym znakiem rozpoznawczym” – powiedział z okazji inauguracji pierwszego roku akademickiego kierownik studiów, dr hab. Arkady Rzegocki, politolog, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

W rozmowie z PAP Rzegocki przyznał, że „polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne jest bardziej postulatem niż rzeczywistością”, a same studia uznał za pomysł „na poszukiwanie pól możliwej współpracy, identyfikowanie pól wspólnych interesów i sposobów na ich realizowanie”.

O inicjatywie powiedział, że stawia sobie za cel przebicie się do Brytyjczyków. „Chcemy, by w przyszłości każdy Brytyjczyk interesujący się Polską, lub Europą Środkowo-Wschodnią wiedział, że ten kurs musi ukończyć. Nie ma powodu, by miał do wyboru tylko uczelnie brytyjskie (…) To są kameralne studia, muszą być takie, jeśli mają być na wysokim poziomie” – dodał.

Rektor UJ prof. Karol Musioł w okolicznościowym liście zwrócił uwagę, że są to pierwsze w historii UJ studia zagraniczne organizowane we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie. Zaznaczył, że „trudno nie myśleć ze wzruszeniem i podziwem o wysiłku wielu profesorów i studentów PUNO, którzy przez lata stanowili w wolnym świecie wyspę wolnej polskiej nauki”.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Mariola

    Szukam jakiegoś liceum dla dorosłych w Warszawie. Nie wiem czy dobrze kojarzę, że w Progresie jest? Niedawno wróciłam zza granicy i myślę żeby wznowić naukę, najpierw matura, a później studia. Nie jest chyba jeszcze bardzo późno, mam 24 lata. Nie wiem czy w profesji i Cosinusie też coś takiego mają? byłabym wdzięczna za informacje, pozdrawiam serdecznie

  • Kosik

    Studiowałam na UJ przez 3 lata administrację. Jednak nie mogłam znaleźć tam pracy i wyjechałam do stolicy. Tutaj udało mi się znaleźć ciekawe zajęcie, ale żeby dalej się rozwijać zapisałam się jeszcze na administrację do Progresu. Idzie mi całkiem nieźle, uczę się nowych rzeczy, bardzo jestem zadowolona, że wyjechałam z Krakowa…


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry