A najlepszy wiek, żeby otrzymać nagrodę Nobla to …

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

Jak myślisz kto otrzymuje więcej tych prestiżowych nagród? Młodzi, kreatywni i pełni zapału do pracy naukowcy czy może odznaczający się ogromnym doświadczeniem profesorowie pracujący kilkanaście lat nad nową teorią? Według badań PNAS (Preceedings of the National academy of Sciences), średni wiek, w którym naukowcy otrzymują nagrodę Nobla rożni się od w zależności od epoki w jakiej była przyznawana oraz z jakiej dziedziny specjalizował się naukowiec.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące Nagrody Nobla z fizyki, chemii i medycyny w latach 1900 -2008. Nagrodę Nobla otrzymywali młodsi badacze we wcześniejszych latach jej nadawania. Przed rokiem 1905r. 60% fizyków, którzy dostąpili tego zaszczytu miało mniej niż 40 lat, w roku 2000r. tylko 19% było poniżej czterdziestki. Z wczesnego okresu pochodzi także najmłodszy laureat nagrody w historii – William Lawrence Bragg, który w wieku zaledwie 25 lat odebrał nagrodę.

Takie wyniki badań, nie są wcale zaskakujące, wszak w XIX wieku – pole do popisu w dziedzinie naukowej było znacznie większe, wszak wiele jeszcze rzeczy pozostawało do odkrycia. Jeśli chcesz szybciej otrzymać nagrodę Nobal powinieneś raczej zając się fizyką teoretyczną a niżeli eksperymentalną. Okazuje się, że teoretycy otrzymują Nobla cztery lata wcześniej niż ich koledzy głowiący się nad skomplikowanymi eksperymentami. Jeśli planujesz zrobić doktorat to możliwe jest, że opóźni on twoją drogę do sławy i zaszczytów, ale tylko o jeden rok.

Rozważ też fakt, że doktorat posiada 98% zwycięzców. Oczywiście wiemy, że wiek nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z tym kto dostąpi zaszczytu otrzymania Nobla – jeśli martwisz się, że może nie masz szans, pamiętaj o najstarszym laureacie (Nobel w dziedzinie ekonomii) Leonidzie Hurowiczu, który odbierał nagrodę po 90 urodzinach.

A.Ozimek

Źródło:
http://arstechnica.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry