Oglądanie z bliska raf koralowych umożliwi podwodny hotel

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

Oglądanie z bliska raf koralowych umożliwi podwodny hotel, zaprojektowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Prototyp Water Discus Hotel – bo tak nazywa się konstrukcja – stanie w gdyńskim porcie, potem budynek ma być atrakcją na Malediwach.

Fot. www.deep-ocean-technology.com

„Idea jest taka, by umożliwić ludziom spędzanie nocy pod wodą” – powiedział PAP jeden z konstruktorów urządzenia, dr hab. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Wyjaśnił, że budynek będą stanowiły dwa dyski przypominające talerze, czy spodki. Jeden będzie umiejscowiony nad powierzchnią wody, a drugi wpuszczony pod wodę. Do „talerza” górnego będą przyłączone mniejsze „satelity”. Całość będzie się opierała na nogach, których liczba będzie dostosowana do potrzeb konkretnej konstrukcji.

W mniejszych satelitach znajdą się hotelowe restauracje, sprzęt do uprawiania sportów wodnych. „W umieszczonej nad wodą części głównej ma być recepcja, baseny, a dla tych, którzy nie będą chcieli cały czas przebywać pod wodą – pokład słoneczny, na którym można się opalać” – powiedział PAP naukowiec.

W części zanurzonej pod wodą przez oszklone ściany będzie można oglądać np. rafy koralowe. „Rafa koralowa to ściana, na której żyją ryby i zwierzęta. Jeżeli postawimy ten budynek gdzieś koło rafy, to będzie ona widoczna tylko z jednej konkretnej strony budynku. Dlatego, by każdy miał szansę obejrzenia rafy przynajmniej raz czy dwa razy dziennie, spodek będzie się obracał” – wyjaśnił dr Rowiński.

Ze względów bezpieczeństwa hotel będzie budowany niczym statek. „Przygotowaliśmy go na wszystkie możliwe zagrożenia. W przypadku awarii ten dolny dysk może się samodzielnie wynurzać, bez konieczności zasilania w energię – podkreślił. – Staramy się, by konstrukcja była bezpieczna, ale też by przyszli hotelowi goście nie czuli klaustrofobii czy dyskomfortu z powodu zamkniętej przestrzeni”.

Zaznaczył, że na świecie podejmowane są próby budowania tego typu konstrukcji, ale nie jest to jeszcze „szerzej eksploatowany temat”. Skąd pomysł na wybudowanie takiej konstrukcji? „Według naszej oceny jest to zapotrzebowanie rynku, jest to nisza i trzeba ją wypełnić” – podkreślił rozmówca PAP.

Na razie na terenie portu w Gdyni powstanie prototyp budowli. „Będzie wyglądał jak ten prawdziwy, tylko o najmniejszej wielkości uznanej za sensowną” – wyjaśnił uczony. Najchętniej, zaprojektowaną konstrukcję, jej twórcy widzieliby na Malediwach.

„Budynek projektowaliśmy pod Malediwy, bo tam jest odpowiedni klimat, odpowiednio głęboka woda, dużo raf koralowych, nie ma specjalnych sztormów, a równocześnie jest bardzo rozwinięty przemysł turystyczny. To powinno być atrakcyjne miejsce” – powiedział dr Rowiński.

„Najmniejsza z możliwych konstrukcja może kosztować 30 milionów euro. Natomiast gdyby przyszło zrobić coś większego, wtedy jakość będzie kosztowała proporcjonalnie do masy” – wyjaśnił. Jak przyznał, na razie nie ma kogoś, kto złożyłby zamówienie na wybudowanie hotelu. „Prowadzimy takie rozmowy w różnych miejscach na świecie” – dodał.

Prace nad wybudowaniem hotelu są prowadzone w ramach spółki Deep Ocean Technology. Przedsięwzięcie od strony badawczej wspierają naukowcy Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowe informacje na temat Water Discus Hotel są dostępne na stronie: http://www.deep-ocean-technology.com

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry