Pajęcze sieci jak wata cukrowa

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Zeszłoroczna powódź spowodowana deszczami monsunowymi, doszczętnie spustoszyła większą część terenów Pakistanu. Po tej tragedii pozostało nie tylko tragiczne wspomnienie, ale i także jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych na ziemi.

stock.xchng

Jak się okazuje, przed szalejącym żywiołem uciekali nie tylko ludzie, ale również pająki. Owady schroniły się w koronach drzew rosnących na terenie prowincji Sindh. W niezwykle krótkim czasie drzewa zaczęły wyglądać jak wata cukrowa, oplecione milionami pajęczych sieci. Rośliny niestety w większej części zaczynają obumierać, ponieważ brakuje im światła. Jest jednak i dobra wiadomość – działalność pajęczaków ma dobroczynny wpływ na zdrowie i życie ludzkie.

Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy Rozwoju Międzynarodowego. Ogromna powódź spowodowała bowiem, błyskawiczne rozmnażanie się komarów, które przenoszą ciężką chorobę, jaką jest malaria. Sprytnie utkane pajęcze sieci w ogromnej mierze wychwytują krwiopijcze owady i dzięki temu chronią mieszkańców Pakistanu przed zakażeniem.

Olga Pisklewicz

Źródło: www.MSN.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry