Szczątki żołnierzy napoleońskich odnalezione przy budowie obwodnicy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Podczas prac przy budowie obwodnicy Olecka, we wsi Serdanki natrafiono na szczątki kilkuset osób. Specjalistyczne badania rzuciły nieco światła na tajemnicze miejsce spoczynku. Okazało się, że natrafiono na stary, zapomniany cmentarz, gdzie od XVIII do połowy XIX wieku pochowano ponad 350 osób. Cmentarz nie figurował w rejestrze konserwatora zabytków, więc odnalezienie go było całkowicie nieoczekiwane.

stock.xchng


Antropolog Anna Wrzesińska twierdzi, że cmentarz musiał służyć głównie pobliskiej wsi. Spoczywały na nim głównie dzieci, a z badań można wywnioskować, że tutejsza ludność bardzo ciężko pracowała fizycznie i żyła w biedzie. Analiza materiału kostnego wykazała też, że niektóre ze szczątek należą do osób, które większość życia jeździły konno lub maszerowały – to może potwierdzać miejscowe opowieści o grobach żołnierzy francuskich, którzy zmarli w styczniu 1813 roku w Prusach, podczas odwrotu armii Napoleona z Rosji.

Szczątki wydobyte z cmentarza najprawdopodobniej zostaną złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu ewangelickim w Olecku. Prace archeologiczne nie opóźniły prac nad obwodnicą – ma zostać oddana do użytku w połowie 2012 roku.

E.Kodzis

PAP Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry