Zanieczyszczenie atmosfery sięga zenitu

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Światowa Organizacja Meteorologiczna bije na alarm! Ilość gazów cieplarnianych jakie przedostały się do atmosfery w 2010 roku pobiła rekord i przekroczyła tym samym najgorsze przypuszczenia naukowców.

stock.xchng

Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze, jaka w ogromnej mierze skutkuje globalnym ociepleniem, osiągnęła szczytowy poziom od momentu rozwoju przemysłowego. Od tamtej chwili jego ilość zwiększyła się o 39%, ilość podtlenku azotu wzrosła o 20%, zaś metanu aż o 158%. Raport jaki opublikowała WMO, za podobną sytuację wini głównie spalanie paliw kopalnych, stosowanie sztucznych nawozów, oraz co raz częstszą gruntowną wycinkę lasów, które przecież są katalizatorem dwutlenku węgla.

Odnotowane w ubiegłym roku wartości to jeden z najczarniejszych scenariuszy na temat emisji gazów, jakie naukowcy mogli kiedykolwiek założyć. „Nawet jeżeli zdołalibyśmy powstrzymać dzisiaj emisje gazów cieplarnianych – chociaż ciągle nam do tego daleko – gazy, które są wciąż obecne w atmosferze mogą przetrwać kolejne dziesięciolecia i będą naruszać chwiejną równowagę klimatu na Ziemi” – podsumował te szokujące informacje szef WMO Michel Jarraud.

Olga Pisklewicz

Źródło:MSN

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry