Fobie lotnicze są uleczalne w większości przypadków

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Lęk przed lataniem samolotami można pokonać w 95 proc. przypadków – twierdzą portugalscy specjaliści.

Eksperci z dziedziny medycyny i pilotażu prowadzą w Portugalii terapie ośmielające do latania samolotami. Leczenie, które bazuje na rozmowach z psychologami, psychiatrami oraz pilotami, prowadzone jest przez zespoły w ramach programu pt. „Latać bez strachu”.

fot. airbus


Zdaniem Cristiny Albuquerque, psycholog z portugalskiego zespołu „Latać bez strachu”, najbardziej typowymi zachowaniami osób z fobiami lotniczymi jest przyspieszone bicie serca, duszności, problemy żołądkowe i zaburzenia snu.

„Symptomy te mogą pojawić się już na kilka dni przed wejściem na pokład samolotu. Dodatkowo mogą im towarzyszyć też katastrofalne myśli. Najnowsze badania dowodzą, że jedna trzecia pasażerów linii lotniczych na świecie podróżuje w przestworzach wykazując, którąś z oznak fobii. Co piąty pasażer, aby +oszukać+ strach sięga po alkohol lub środki farmakologiczne” – powiedziała Cristina Albuquerque.

Według portugalskich statystyk, zespoły psychologów i pilotów lotnictwa leczą skutecznie już 95 proc. przypadków osób z fobiami lotniczymi.

W trakcie trzydniowej terapii eksperci próbują także rozmawiać o przeszłości pasażerów bojących się latania. „Bardzo często obawy przed podróżowaniem w przestworzach mają swoje podłoże w innych lękach wyniesionych z przeszłości. Niekiedy sięgamy do historii życia pasażera, aby zrozumieć jego zachowania w powietrzu” – dodała przedstawicielka zespołu „Latać bez strachu”.

Trzydniowe terapie dla osób z fobiami lotniczymi w Portugalii rozpoczynają się i kończą lotem. Ocena zaburzeń psychologicznych związanych z lataniem kosztuje 200 euro, zaś sama terapia – 900 euro.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Witek

    Bardzo bym chciał żeby ktoś mnie z mojej fobii latania wyleczył. Ogólnie latam 2 razy w roku, na wakacje, ale przyznam, że kosztuje mnie to bardzo dużo stresu. Po prostu się boję. Mam świadomość tego, że samolot to najbezpieczniejszy rodzaj transportu ale i tak zawsze towarzyszy mi stres. Przedwczoraj wykupiliśmy z żoną wycieczkę na Teneryfę, na maj 2012. Znaleźliśmy fajną promocję, 20% zniżki no i lecimy. A najlepsze jest to, że do wyjazdu jeszcze zostały 4 miesiące a ja już o tym myślę, o tym, że będe musiał na kilka godzin wsiąść do samolotu.

  • Szyszka

    Miałam kiedyś ogromne problemy z lataniem. Od dawna uwielbiam podróże, ale decydowałam się raczej na samochód albo pociąg. Z tym, że jednak samolotem jest najwygodniej i najszybciej. No i nie wszędzie da się dojechać autem. 2 lata temu się przełamałam i wsiadłam do samolotu. Było całkiem w porządku dlatego w tym roku również wybraliśmy z mężem samolot jako środek którym dostaliśmy się na wczasy. A polecieliśmy do Egiptu. Planujemy już wakacje przyszłoroczne, najprawdopodobniej wybierzemy Teneryfę także znowu czeka mnie podróż samolotem, ale już się tym tak nie denerwuję jak kiedyś.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry