Historia TVSAT: Multichoice Polska

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA, TELEWIZJA

Pakiet MULTICHOICE Kaleidoscope wystartował w Polsce w 1995 roku i oferował to czego zawsze szukali użytkownicy telewizji satelitarnej – wyboru. Na starcie oferował kanały w dwóch pakietach. podstawowym oraz premium. Koszty dostępu nie były wygórowane, niestety koszty wstępne tj. dekoder lub tuner z wbudowanych dekoderem, były dość wysokie. Ceny dekoderów były w granicach 400 zł, natomiast tunerów satelitarnych (IRD) w okolicach 700 zł.

Formuła dystrybucji abonamentu polegała na wykupie karty dostępowej w cenie ok 100 zl oraz zasilaniu jej opłatami za minimum kwartał, bez konieczności podpisywania umowy o abonament, jak to jest w dniu dzisiejszym z ofertami pre-paid. Oferta była skierowana do mieszkańców krajów Europy środkowej: Polski, Czech, Węgier. Uważana jest za europejską odpowiedź na pakiet kanałów SKY Multichannels lecz w bardzo ubogiej ilości kanałów tematycznych. Mimo zawartości tylko 6 kanałów odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

Kanał FILMNET jako jeden z pierwszych kanałów filmowych na rynku polskim miał podpisane umowy z wytwórniami 20th Century Fox oraz Warner Bros. Nadawał w miarę nowe filmy pełnometrażowe skierowane głównie do widowni rodzinnej. W ramówce można było znaleźć przede wszystkim komedie, filmy przygodowe, obyczajowe, filmy sensacyjne, rzadziej horrory czy science fiction. W weekendy stałym punktem były mecze piłki nożnej ligi włoskiej oraz południowo-amerykańskiej. Dużą część ramówki programowej tworzyły filmy telewizyjne o różnej tematyce. Kanał Filmnet zainicjował jako pierwszy nadawanie programów w dwóch wersjach językowych. Abonenci mieli możliwość oglądania filmów w wersji oryginalnej lub z lektorem. Kanał istniał do 1997 roku do czasu, gdy został przejęty przez konkurencyjny CANAL+. Niestety przejęcie przez CANAL+ zadziałało bardzo negatywnie na nową wersję kanału. CANAL+ nadawał tylko wersje filmów z lektorem, ponad to nadawał z mało popularnego satelity Eutelsat.

Program nadawany przez pan europejski kanał MTV Europe był bardzo unikalny. Na jego ramówkę składały się głównie teledyski (około 90% czasu antenowego) oraz seriale animowane z serii Beavis & Butthead czy Daria. Codzienny program był prowadzony przez międzynarodowych VJ-ów w specjalnie wydzielonych blokach tematycznych w angielskiej wersji językowej. Po 2000 roku, kiedy powstał MTV Polska, kanał diametralnie zmienił formę i zawartość merytoryczną. Aktualnie kanał tylko z nazwy MUSIC TELEVISION nie ma z nią zbyt wiele wspólnego. Główna zawartość to upośledzające rozwój umysłowy seriale reality show importowane z USA. Muzyka emitowana w paśmie nocnym z racji godzin nadawania nie przykuwa dużej uwagi odbiorców, czyniąc kanał MTV Polska jednym z najgorszych jakościowo kanałów muzycznych w Polsce.

Kanał Discovery Channel w początkowym stadium na terenie Polski nadawał swój program w popołudniowym paśmie od godziny 17 do około 1 w nocy. Do wyboru abonent miał do dyspozycji wersję anglojęzyczną oraz opcję włączenia polskich napisów. Zawartość merytoryczna ze względu na ilość godzin emisyjnych była świeża i ciekawa w odróżnieniu do dzisiejszych ciągłych powtórek tego samego na 5 kanałach.

QVC uznawany był przez wielu odbiorców jako kanał zbędny dla polskiego widza z punktu widzenia przydatności. Po części można się z tym zgodzić, gdyż głównym odbiorcą był widz z wysp brytyjskich i do niego były kierowane wszystkie oferty. QVC było i nadal jest kanałem telezakupowym, ale nie takim zwykłym. Większość czasu antenowego nadawana jest na żywo, prezentacje produktów są bardzo zróżnicowane tematycznie i praktycznie każdy odbiorca znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwym plusem w moim przypadku była możliwość nauki praktycznego języka angielskiego. Kanał QVC wciąż nadaje w Wielkiej Brytanii, z Polski oficjalnie zniknął wraz z zakończeniem dystrybucji pakietu Multichoice.

Muzyka country w telewizji na terenie Europy w latach 90-tych prezentowana była w programach telewizyjnych jako ciekawostka. Było tak do czasu wprowadzenia na rynek pan europejski kanału CMT Europe. Kanał emitował głównie teledyski artystów muzyki country oraz programy związane ściśle z przemysłem muzycznym ze stolicy country Nashville w USA. CMT Europe ze względu na niską oglądalność został wycofany z rynku europejskiego w 1998 roku i do 2009 nie pojawił się nowy program o podobnej tematyce, który mógłby go zastąpić.

Adult Channel dostępny jako opcja dla amatorów delikatnej erotyki w pakiecie Multichoice był do wyboru jako oferta premium. Nadawał on jak wszystkie kanały o tej tematyce w godzinach nocnych programy o tematyce erotycznej w formie ‘soft-core’. Kanał nadawał głównie tanie produkcje amerykańskie. Po zakończeniu emisji pakietu Multichoice zniknął on z rynku polskiego na kilka lat do czasu ponownego włączenia w ramach platformy Polsatu cyfrowego. Aktualnie kanał wciąż nadaje w Wielkiej Brytanii w dwóch formach abonamentu miesięcznego oraz Pay Per Night (płatnośc za noc).

Który kanał z oferty Multichoice Kaleidoscope był Twoim ulubionym

View Results

Loading ... Loading ...

Marka Filmnet zniknęła w 1997 roku z polskiego rynku telewizji tematycznej pogrzebując za sobą projekt pakietu MULTICHOICE Polska, który oficjalnie przestał istnieć w 1998 roku. Poprzez to zdarzenie odbiorcy satelitarni pozostali pozbawieni odbioru kanałów Discovery do czasu startu cyfrowego pakietu Wizja TV – MTV Europe oraz CMT Europe na zawsze. Mimo ciekawej i niedrogiej oferty, pakiet kanałów rozpadł się eliminując na kilka lat z polskiego rynku ciekawe programy tematyczne.

Więcej informacji w książce : http://www.empik.com/rozwoj-tematycznych-kanalow-telewizji-satelitarnej-w-europie-w-latach-1989-2009-kudlinski-rafal,p1044861662,ebook-p oraz http://www.newsfix.pl/index.php/ksiazki/

Powiązane wpisy

  • Maciej

    tesknie za filmnetem i CMT oraz MTV Europe … to co sie teraz dzieje w swiece TV SAT to zenada … setki kanalow i nic ciekawego do obejrzenia … pozdrowienia!!!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry