Renesans Poli Negri

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Zna ją cały świat. Nic w tym dziwnego. W końcu to ona była największą gwiazdą kina niemego oraz pierwszą i właściwie jedyną polską aktorką, która zrobiła prawdziwą karierę za oceanem. Barbara Apolonia Chałupiec znana jako Pola Negri powraca po wielu latach na filmowe salony.


Z ZIEMI POLSKIEJ DO AMERYKI
Pochodząca z niewielkiego miasta Lipno koło Włocławka aktorka urodziła się 3 stycznia 1897 roku. Po aresztowaniu ojca przeniosła się wraz z matką do Warszawy, gdzie szkoliła swój warsztat aktorski, ale też i baletowy. W wieku zaledwie 17 lat zadebiutowała główną rolą w filmie „Niewolnicy zmysłów”. Szybko przeniosła się do Berlina, gdzie miała o wiele większe możliwości rozwoju. Zagrała w takich produkcjach jak: „Oczy Mumii Ma” i „ Carmen”. Po kilku latach wyruszyła na podbój Ameryki. Będąc już pewnego rodzaju ikoną kina miała dość łatwy początek w fabryce snów. Aktorce słynącej z ról femme fatale najlepszy okres kariery przypada na lata 20. kiedy zagrała w ponad dwudziestu filmach. Stała się nie tylko symbolem seksu, ale i prekursorką mody i ikoną feminizmu.

ULUBIENICA HITLERA
Pola Negri zagrała w takich filmach jak Hiszpańska tancerka, Zakazany Raj i Hotel Imperial. Dużo mówiło się też o jej rywalizacji z inną gwiazdką kina Glorią Swanson. Głośno było też o jej romansach z amantami Hollywood – Rudolfem Valentino i Charlie Chaplinem. Niestety kino dźwiękowe było końcem jej spektakularnej kariery. Niski głos i silny słowiański akcent nie podobały się filmowcom i Pola musiała usunąć się w cień. Wróciła do Niemiec gdzie sporadycznie grywała w filmach. Kiedy jednak do władzy doszli naziści zakazano angażowania jej do filmów z powodu jej rzekomego żydowskiego pochodzenia. Jednak Hitler, który był jej prawdziwym wielbicielem interweniował osobiście i aktorka powróciła do łask. Przed samą wojną ponownie zamieszkała w Ameryce gdzie zagrała w swoich ostatnich filmach „He Diddle Diddle” i „The Moonspinners”. Szybko popadła jednak w zapomnienie, ale dzięki założeniu firmy maklerskiej żyła dostatnie. Zmarła w San Antonio w wieku 90–ciu lat.

POLA MA SWÓJ FESTIWAL
Ostatnie lata to powrót do twórczości Poli Negri. Jej rodzinne miasto od 2007 roku organizuje festiwal poświęcony aktorce pod nazwą Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, który oprócz promowania Negri ma na celu przypomnienie również innych ikon polskiego kina sławiących nasz kraj za granicą. Twórcy postanowili powrócić do starego kina i odtworzyć panującą wtedy atmosferę. Imprezie towarzyszą nie tylko seanse filmowe, ale i warsztaty dla głodnych wiedzy o kinie i jego historii. Na festiwal zjeżdżają miłośnicy starego kina z całej Polski, ale i wiele gwiazd.

POLITA
Od dawna głośno jest o musicalu o życiu Poli, który przygotowuje teatr Buffo pt. „Polita”. W roli gwiazdy ma wystąpić Natasza Urbańska, a reżyserem całego przedsięwzięcia jest Janusz Józefowicz. Spektakl ma być wydarzeniem kulturalnym tego roku. Na jego niezwykłość wpływa nie tylko sam temat przewodni, jakim jest kariera polki, ale przede wszystkim efekty 3D, które towarzyszyć mają występującym na scenie aktorom. A tych ma być więcej niż zazwyczaj. Trójwymiar pozwoli publiczności przenieść się na plany amerykańskich wytwórni filmowych i przypomnieć sobie cudowne kreacje największych towarzyszy Negri. Prapremiera już 3 grudnia w Bydgoszczy.
Od niedawna w kuluarach mówi się o powstaniu filmu biograficznego wielkiej aktorki. Na razie jednak trwają prace nad scenariuszem. Niewątpliwie jednak Pola Negri przeżywa prawdziwy renesans nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Na wielu festiwalach filmowych pokazywane są zapomniane filmy z jej udziałem. Choć nigdy nie chciała wrócić do ojczyzny to jednak uznawana jest za nasze największe dobro kulturowe i z pewnością jej kariera przyczyniła się do tego, że Polska nie jest dla Amerykanów nic nieznaczącą kropką na mapie.

Przygotowała: Ewa Gazda

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry