W internecie można już sprawdzić, gdzie w Polsce leży śnieg

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POGODA, POLSKA, STYL ŻYCIA

Internetowy serwis, pokazujący – na bazie danych satelitarnych – jak dużą część Polski pokrywa śnieg, uruchomili naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie.

Pod adresem http://gmes.cbk.waw.pl/snieg/ można obejrzeć aktualizowaną codziennie grafikę, która pokazuje pokrywę śnieżną kraju. W serwisie dostępne są również dane archiwalne sięgające 1997 roku – poinformował Zespół Obserwacji Ziemi CBK PAN w przesłanym PAP komunikacie.

pixaio/stock.xchng


Informacja, na której bazują analizy naukowców z PAN, w całości pochodzi z obserwacji satelitarnych.

„Satelita pozwala nam za jednym razem zobaczyć, co się dzieje w całym kraju, a nie tylko w wybranych miastach, jak ma to miejsce przy obserwacjach naziemnych. To ważne przy badaniach pokrywy śnieżnej, która nie ma rozkładu ciągłego – mamy śnieg pod stopami, ale kilometr dalej może go już nie być: obserwator naziemny o tym nie wie, satelita – już tak” – wyjaśnił dr Andrzej Kotarba, klimatolog z CBK PAN, pomysłodawca serwisu.

Naukowcy zaznaczyli przy tym, że zamieszczone w serwisie informacje nie powiedzą nam, czy najbliższy weekend spędzimy odśnieżając podjazd lub chodnik. Pozwalają jednak ogólnie oszacować, na ile jest to prawdopodobne.

Bardziej dociekliwi użytkownicy serwisu znajdą w nim wiele danych ilustrujących charakter minionych zim.

„Zauważamy tu dwa kontrastujące ze sobą typy zim: +łagodną+ i +ostrą+. Dominują te pierwsze, cechujące się wieloma krótkotrwałymi epizodami śnieżnymi w ciągu sezonu: śnieg zasypuje znaczną część Polski, ale tylko na kilka-kilkanaście dni, po czym następuje odwilż i sytuacja powtarza się po pewnym czasie. Gdy zima jest +ostra+, pokrywa śnieżna potrafi utrzymywać się na obszarze całego kraju nawet przez dwa miesiące. Nasze wykresy doskonale to ilustrują” – opisał dr Kotarba.

Jak można przeczytać na stronie serwisu, pokrywa śnieżna jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyznaczników pory zimowej. „Jej obecność wpływa na zmianę struktury bilansu energii – śnieg odbija dużo więcej promieniowania, niż niepokryta śniegiem roślinność, co powoduje ochładzanie atmosfery. Jednocześnie pokrywa śnieżna jest formą retencji wody, uwalnianej do środowiska z nastaniem wiosny lub nadejściem odwilży. Pojawienie się śniegu wpływa także na nasze codzienne życie – +ataki+ zimy znacząco utrudniają komunikację, kilka razy w roku paraliżując ruch na drogach i lotniskach. Szybko topniejący śnieg, niczym ulewne opady, gwałtownie dostarcza wody do sytemu rzecznego, co może skutkować wzrostem poziomu rzek, a nawet wystąpieniem zimowych i wiosennych powodzi” – napisali badacze.

Serwis CBK PAN powstał w ramach międzynarodowego projektu GEONetCab (GEO Network for Capacity Building), którego celem jest określenie i wspomaganie warunków funkcjonowania rynku produktów, wykorzystujących zobrazowania satelitarne Ziemi. Szczególny nacisk w projekcie położony jest na monitoring środowiska i klimatu. Projekt realizują specjaliści z Polski (CBK PAN) oraz Holandii, Francji, Czech, Maroka i RPA.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Moka

    Całe szczęście u mnie w Warszawie jeszcze śniegu nie ma. I oby spadł jak najpóźniej! Bardzo nie lubię zimy i jak dla mnie to można by ją w ogóle wykreślić z pór roku. Za każdym razem kiedy w grudniu pada śnieg, uciekam gdzieś do ciepłych krajów. W tym roku trafiłam nie drogo Teneryfę. Ale rezerwowałam trochę wcześniej. Nie zastanawiałam się ani chwili bo wiedziałam jak zimno u nas będzie w grudniu. Na Teneryfie na pewno przywita mnie słońce!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry