Prześpij się a zapomnisz o złych wspomnieniach

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Sen zmniejsza aktywność odpowiedzialnych za emocje obszarów, związaną z przykrymi wspomnieniami – informuje pismo „Curent Biology”.

Naukowcy z University of California w Berkeley badali metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) mózgi 35 ochotników, którym wcześniej pokazano serię 150 wywołujących silne emocje obrazów. Badanie przeprowadzono tuż po ekspozycji oraz przy kolejnym pokazie tych samych obrazów w kilka godzin później. Część z uczestników eksperymentu musiała przez te czas czuwać, inni mogli spać.

stock.xchng


Grupa, której pozwolono w międzyczasie się przespać wykazała mniejszą aktywność obszarów mózgu związanych z emocjami (jak jądro migdałowate). Bardziej aktywna była kora przedczołowa, odpowiedzialna za racjonalne myślenie.

Natomiast osoby, które nie mogły spać, reagowały w sposób znacznie bardziej emocjonalny.

Większość ludzi w jakimś momencie życia musi sobie radzić z traumatycznymi zdarzeniami. U niektórych ich następstwa utrzymują się przez długi czas (zespół pourazowy, PTSD).

Są dowody, że stanowiąca około 20 proc. czasu naszego snu tak zwana faza REM, w której występują marzenia senne, odgrywa rolę w przetwarzaniu świeżych wspomnień. Zdaniem naukowców lepsze poznanie związanych z tym zjawisk może pomóc osobom z PTSD. Związane z fazą REM zmiany chemiczne w mózgu – zwłaszcza spadek poziomu noradrenaliny – mogą tłumaczyć wyniki eksperymentu.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry