„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”.Tak brzmi staropolskie przysłowie dotyczące jednej z naszych rodzimych, listopadowych tradycji. Mowa oczywiście o Andrzejkach. A piszemy o tym, gdyż to super-magiczne polskie święto wypada już jutro – 30 listopada. Zatem szykujmy świece, garnki, klucze z dużą dziurką i misy pełne zimnej wody. Andrzejkowe hokus-pokus czas zacząć!

stock.xchng

Andrzejki obchodzone są w Polsce o wielu pokoleń, ale mimo to nie tracą nic na swojej popularności. Oczywiście nasi pradziadkowie świętowali ten dzień zupełnie inaczej. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, a atmosfera jaka towarzyszyła wróżbom była znacznie bardziej wzniosła i tajemnicza. Obecnie wszyscy bawimy się razem, towarzyszy nam zawsze wiele śmiechu i radości, a świąteczne gusła traktujemy raczej z przymrużeniem oka. Jednak zawsze warto jest zaopatrzyć się ‘specjalistyczną aparaturę’ do lania wosku czy kilka jabłek, których obrane skórki można będzie rzucać za siebie przez lewe ramię.

Z ułożonego kształtu odczytamy wówczas pierwszą literę imienia swojej przyszłej wybranki/wybranka. Nie zapominajmy oczywiście o szeregu butów pod drzwiami – który pierwszy wyląduje za progiem, tego właścicielka najszybciej będzie szykować się do zamążpójścia. O północy wszystkie dziewczęta powinny udać się na dwór, w celu ‘upolowania’ chłopaka. Pierwszy, którego zobaczą będzie miał identyczne imię jak ich przyszły mąż.

Przykłady na andrzejkowe zabawy można by mnożyć. Oczywiście w XXI wieku ich zabobonny charakter zdecydowanie stracił na znaczeniu. Jednak mimo wszystko miło jest spotkać się z przyjaciółmi, spałaszować coś smacznego, pobawić się w czarowanie i szampańsko bawić się do białego rana.

Olga Pisklewicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry