Kawowy zawrót głowy

AKTUALNOŚCI, KUCHNIA, POLSKA, STYL ŻYCIA

Amatorów kawy jest całe mnóstwo. Piją ją na wiele sposobów i to w imponujących ilościach. Jednak nie zawsze jest to dobre dla naszego zdrowia. Zatem jak pić kawę zachowując jej walory smakowe i pozostać w dobrej formie?

stock.xchng


Każdy miłośnik kawy ma opracowany swój ulubiony sposób jej przyrządzania. Kawę pija się czarną bądź z mlekiem, z dodatkiem przypraw korzennych i alkoholi, z bitą śmietaną lub mleczną pianką, na zimno i na ciepło. Jak się okazuje najzdrowsza kawa to ta z dodatkiem mleka.

Dolewając je do kawy neutralizujemy tym samym jej kwaśne PH, które może działać drażniąco na nasz żołądek i jelita. Chcąc jednak dbać o linię musimy pamiętać, że mleko nie powinno być bardzo tłuste. Zrezygnujmy także ze śmietanek do kawy – zwłaszcza tych w proszku, bowiem nie mają one żadnych wartości odżywczych, a zwyczajnie tuczą.

Chcąc bowiem doliczyć do zabielanej śmietanką kawy dodatkowe 30 kcal na każdą łyżeczkę cukru jaką do niej dodamy, może się okazać, iż niewinna filiżanka ulubionego napoju to aż 200 kcal! Dlatego kaloryczny umiar jest tutaj jak najbardziej wskazany. Jeśli mamy problemy z układem trawiennym, a z kawy zrezygnować nie umiemy, możemy także pokusić się o parzenie tej bezkofeinowej.

I co najważniejsze – pijmy kawę zawsze po posiłku, nigdy przed!

Olga Pisklewicz

Źródło: gotujmy.pl

Powiązane wpisy

  • kreena

    Myślę, że podobnie jest z herbatą – każdy z jej wielbicieli także ma swój sposób na jej picie. Ja ubóstwiam podwieczorek z Earl Greyem Intence Irvinga i pysznym pierniczkiem 🙂


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry