PŚ siatkarzy: Rywale Polaków- reprezentacja Brazylii oraz Rosji

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SIATKÓWKA, SPORT

Jeden ze szczytów, w postaci drużyny Włoch został już pokonany. Teraz czas na kolejne. W ostatni weekend Pucharu Świata siatkarzy, Polakom przyjdzie mierzyć się z drużynami zajmującymi obecnie dwa pierwsze miejsca w rankingu FIVB.

stock.xchng


Brazylia
Po prostu najlepsza drużyna ostatnich lat na świecie. Swego czasu Brazylijczycy prezentowali siatkówkę, której nikt nie był w stanie się przeciwstawić. Właśnie „swego czasu” i „prezentowali”, bo wydaje mi się, że brazylijscy siatkarze są już trochę zmęczeni. Na turnieju w Japonii mają na swoim koncie trzy porażki- to dużo jak na zespół, który w ostatnich latach zdominował siatkarskie parkiety. Fakt są aktualnymi mistrzami świata, ale nie oszukujmy się to nie jest już ta sama Brazylia. Po mundialu w 2006 wygrali jeszcze Ligę Światową 2007. Później przyszedł rok igrzysk olimpijskich w Pekinie, gdzie ponieśli porażkę. Zresztą przegrali wtedy z dobrze dysponowanymi Amerykanami, którym ulegli dwa tygodnie wcześniej w finale LŚ. Choć w 2010 roku to oni znów zostali mistrzami świata to wydaje mi się, że od wspomnianego wcześniej finału LŚ 2008 Canarhnos nie są już drużyną nie do pokonania. Zresztą pokazała to kolejna edycja „światówki”, w której ulegli Rosjanom, ale też wyniki meczów w tegorocznym PŚ.
W tym roku Polacy mierzyli się z Brazylijczykami cztery razy, podczas fazy grupowej LŚ. Żadnego z tych meczów nie udało im się wygrać. Jednak porównywanie tamtej reprezentacji, dopiero budowanej przez Andreę Anastasiego, z zespołem grającym podczas PŚ nie ma najmniejszego sensu. Fakt, ostatni raz w ważnej imprezie biało-czerwoni wygrali z galaktycznymi w 2002 roku. Wydaje mi się, że nie ma co się rozwodzić nad historią bo tak naprawdę, najważniejszy mecz jest jutro, a tego co było i tak już nikt nie cofnie.

Rosja

Drużyna rosyjska od lat uważana jest za zespół, który posiada największy potencjał na świecie. To bez wątpienia prawda. Mimo tego w ostatnich latach naprawdę rzadko mogliśmy zobaczyć drużynę Sbornej na najwyższym stopniu podium. Rosjanie zdobywali medale podczas różnych imprez, jednak nie złote, co w kraju o wspomnianym powyżej potencjale było odbierane raczej w kategorii porażki. Tym bardziej, że kto, jak kto ale Rosja tradycje siatkarskie ma naprawdę bogate, tyle tylko, że największe sukcesy zawodnicy tej reprezentacji odnosili ładnych parę lat temu.

Jednak w 2011 roku coś się zmieniło, a przynajmniej tak się wydawało. Zawodnicy trenera Alekny fazę grupową tegorocznej LŚ przeszli jak burza. Zresztą podobnie było podczas finału turnieju rozgrywanego w Polsce. W meczu decydującym o zwycięstwie w całym cyklu Rosjanie zmierzyli się z Brazylijczykami. Pokonali ich 3:2 i w końcu mogli cieszyć się ze złotego medalu komercyjnej aczkolwiek ważnej imprezy. Wiele wskazywało na to, że to zwycięstwo będzie początkiem dominacji wielkiej Rosji.
Jak to jednak w sporcie bywa, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Dwa miesiące po finale LŚ rozegrane zostały mistrzostwa Europy, w których Rosjanie byli przedstawiani jako murowany faworyt do złota. Rzeczywiście rywale w rozgrywkach grupowych ME nie sprawili im większych problemów.

Do czasu mecz półfinałowego, w którym po bardzo zaciętym spotkaniu przegrali z Serbią 2:3. Tak więc, drugiego złota dla Rosji w tym samym roku nie było. Mało tego w meczu o brąz zawodnicy Alekny musieli uznać wyższość reprezentacji Polski, z którą przegrali 1:3. Wielki faworyt został z niczym.

Polacy mają, bardzo dobre wspomnienia z ostatniej konfrontacji z Rosją. Zresztą w kilku ważnych imprezach rozgrywanych na przestrzeni ostatnich lat było podobnie i to biało-czerwoni wygrywali w meczach o stawkę. Choć oba zespoły zajmują obecnie dwie pierwsze lokaty w tabeli PŚ, to mam nadzieję, że po raz kolejny to my będziemy cieszyć się ze zwycięstwa.

Nie zrażajmy się, zatem wczesną porą i marsz przed telewizory! W sobotę punkt 7:00, w niedzielę 3:00 !

Jolanta Temporale

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry