Sławny „Krecik” stracił swojego właściciela

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT

30 listopada zmarł Zdenek Miler. Był on jednym z najsławniejszych czeskich ilustratorów i reżyserów kreskówek. Najbardziej rozpoznawalną postacią bajkową jaką stworzył artysta, był oczywiście… Krecik.

Miler zmarł w wieku 90 lat w Czechach. Swoje ostatnie lata spędzał w sanatorium niedaleko Pragi. Mistrz czeskich kreskówek swoją przygodę z animacją rozpoczął w 1942 roku w jednym z atelier filmowych w Zlinie.

Trzy lata później związał się z praskim studiem filmów animowanych o nazwie „Bratrzi v triku”. To właśnie w tym okresie czasu, w głowie czeskiego artysty wykluł się pomysł na stworzenie rysunkowego Krecika. „Walt Disney wykorzystał w swych filmach animowanych niemal wszystkie zwierzątka, oprócz jednego.

I właśnie to wybrałem ja” – tak kwitował swój pomysł na bajkową postać. Utrzymywał on również, iż pierwszy rys na ‘krecikową’ kreację, zrodził się podczas spaceru, kiedy to potknął się o kreci kopiec. Krecikowi i jego przygodom Miler poświęcił mnóstwo uwagi i czasu, tworząc aż 50 filmów z jego udziałem.

Oprócz czuwania nad przeżyciami małego czarnego zwierzątka, artysta również pisał i ilustrował książki dla dzieci. Jak podają statystyki rozeszły się one w ponad 5 mln egzemplarzy.

Olga Pisklewicz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry