Spotkanie Saturna z … na grudniowym niebie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Na początku grudnia na porannym niebie można zobaczyć obok siebie Saturna i najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny – informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)

„Pierwsze dni grudnia to czas, kiedy dojdzie do bliskiego złączenia drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego Saturna oraz najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Panny, czyli Spiki. Do złączenia dojdzie tylko na naszej sferze niebieskiej, gdzie oba ciała będzie dzielił dystans pięciu stopni. W rzeczywistości, w przestrzeni kosmicznej, Saturna od Spiki dzieli odległość 260 lat świetlnych” – wyjaśnił astronom.

Dodał, że oba ciała najlepiej widać nad ranem. „I wcale przy tym nie trzeba zrywać się w środku nocy. Słońce wschodzi teraz około godziny 7.30, więc godzinę wcześniej, o 6.30, gdy część z nas wstaje lub wychodzi do pracy, jest jeszcze ciemno, a Saturn i Spica świecą około 25 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem” – powiedział dr Olech.

Jego zdaniem, trudno ich nie rozpoznać, bo tworzą prawie bliźniaczą parę jasnych obiektów świecących z podobnym blaskiem. Saturn jest odrobinę jaśniejszy (0,8 wielkości gwiazdowej) niż Spica (1,0 wielkości gwiazdowej).

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry