Feature Story: Studio 54 – Tam wszystko się zaczęło

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT

Nowojorska świątynia dekadencji i zepsucia, gdzie hałdami białego proszku zasypane były tajemnice całej dekady. Seks we wszelkich możliwych kombinacjach, alkohol konserwujący wszystko, prócz tajemnic i wreszcie marzenia o wielkiej sławie, trwającej dłużej niż jedną noc.

Ten mieszczący się przy West 54th Street na Manhattanie klub nocny z końca lat 70-tych, na zawsze zmienił oblicze nowojorskiego nocnego życia. Klub, o którym ówcześnie mówi się w kategoriach „legendy”, w latach swej świetności gościł cała artystyczną śmietankę gwiazd, m.in. Mike’a Jaggera, Truman’a Capote czy Andy’ego Warhola. Grały tutaj takie gwiazdy jak Donna Summer, Moby, Madonna, Grace Jones, Culture Club, James Brown i wielu , wielu innych.

Klub został założony przez czterech równych partnerów: Steven Rubell, Ian Schrager, Tim Savage oraz Jack Dushey, działających jako firma Broadway Catering Corp. Właściwą władzę sprawowali jednak Steven Rubell i jego cichy partner Ian Schrager.

W noc otwierającą – 26 kwietnia 1977 roku, do lokalu przybyły takie gwiazdy jak: Michael Jackson, Liza Minnelli, Salvador Dali, Donald i Ivana Tramp, Cher, Rick Hilton. Niektórym sławom ( Warren Beatty, Woody Allen czy Frank Sinatra) w ogóle nie udało się wejść, z powodu selekcji, której manager wymagał od bramkarzy.

Managerem Studia 54 był ekstrawagancki Rubell, bardzo widoczny w życiu publicznym Nowego Jorku. Rubell dał się poznać dzięki swojej polityce selekcji – mieszał pięknych „nobodies” z wielkimi celebrities. Marc Benecke – stojący na bramce, prawie każdej nocy, bezwzględnie realizował wskazówki Rubella, który podkreślał, że:„widowisko zacząć można dopiero, gdy pojawi się odpowiednio dobrana obsada”,o co dbać miał Benecke. Wiele lat po zamknięciu „Studia” , sławny już wtedy aktor Kevin Spacey przyznał się, że wielokrotnie próbował dostać się do klubu udając różne sławy.

Studio znane było przede wszystkim jako jaskinia hedonizmu, gdzie balkony służyły seksualnym orgiom, a narkotyki były praktycznie legalne. Ścianę za parkietem zdobiła ogromna rzeźba „Man in the Moon” posiadająca prawdziwą łyżkę kokainową. Nad balkonem znajdował się pokój zwany„Rubber Room”- wszystkie jego powierzchnie, nie wyłączając ścian, pokryte były gumą (tak, by wszystko łatwo dało się zmazać).

Odpowiedzialny za organizację specjalnych eventów – Robert Isabell, w Noc Sylwestrową, miał podobno zrzucić aż 4 tony brokatu, który osiadł na parkiecie jako 4 calowa warstwa. Obecni wtedy na sali goście opisali zdarzenie jako „taniec w gwiezdnym pyle”, a brokat w ubraniach znajdowano jeszcze kilka miesięcy później.

W grudniu 1978 Rubell w wywiadach udzielanych nowojorskim gazetom chwalił się, że Studio 54 zarobiło 7 mln dolarów w pierwszym roku, dodając:“tylko Mafia zarobił więcej pieniędzy. “
Wkrótce potem klub „odwiedził” oddział policji – Rubell wraz ze swym partnerem Schragerem zostali aresztowanych pod zarzutem skimmingu 2.500.000 dolarów. Po aresztowaniu Rubell został dodatkowo oskarżony o rozprowadzanie i spożywanie kokainy.

Sąd spotkał się 19 razy, przesłuchał 33 świadków by stwierdzić, że zarzuty wobec Rubella opierają się jedynie na zasłyszanych plotkach, więc dowody nie są wystarczająco wiarygodne, by skazać oskarżonego. Steven Rubell był wolny, jednak okres świetności jego i jego lokalu należał już do przeszłości.

Studio 54 zostało zamknięte! Ostatnia impreza pt. “Koniec współczesnej Gomorry ” odbyła 4 lutego 1980 roku. Diana Ross, Ryan O’Neil, Mariel Hemingway, Rochard Gere, Jack Nicholson, Reggie Jackson oraz Sylwester Stallone byli wśród gości tego wieczoru.

Po zamknięciu studia, w trakcie poszukiwania dowodów obciążających Schrager’a i Rubella, policja znalazła zarówno kokainę, jak i zdefraudowane pieniądze – w ścianach. Schrager i Rubell uznani winnymi oszustw podatkowych, spędzili kolejne 13 miesięcy w nowojorskim więzieniu.

Historia lokalu stała się inspiracją do stworzenia filmu „Klub 54” w reżyserii Marka Christophera z Ryanem Phillippe i Salmą Hayek w rolach głównych. Natomiast w 2008 roku również na bazie losów tego sławetnego klubu nocnego powstał serial , zatytułowany po prostu „Studio”. Jednak duch prawdziwego „Studia 54” spoczął razem z blichtrem przełomu la 70-tych i 80-tych , kiedy jedynym trapiącym pytaniem było:

Czy uda mi się przejść selekcję?

Marta Niewczas

Źródła
IMDB. Klub 54. http://www.imdb.com/title/tt0120577/
YouTube. Studio 54 documentary.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry