Philharmonia Quartett Berlin w sobotę we Wrocławiu

AKTUALNOŚCI, KONCERTY, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Philharmonia Quartett Berlin uznawany jest przez krytyków za jeden z najlepszych zespołów kameralnych na świecie. W jego skład wchodzą członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej na czele z jej koncertmistrzem – Danielem Stabrawą. W repertuarze zespołu znajduje się około stu kwartetów z wielkiej literatury muzycznejod klasyków wiedeńskich po kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu usłyszymy m.in. Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 Ludwiga van Beethovena oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego.

Photo: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej - fot. S.Przerwa

Kwartet Beethovena pochodzi z cyklu trzech kwartetów dedykowanych rosyjskiemu księciu Andriejowi Kiryłłowiczowi Razumowskiemu. Często transkrybowano je na orkiestrę smyczkową, ponieważ przypominały symfonię, w której przeciwstawiane są poszczególne grupy instrumentów.

Kwartet smyczkowy Szymanowskiego powstał z myślą o organizowanym konkursie na kompozycję kameralną. Niestety utwór nie zdobył żadnej nagrody, a kompozytor zaczął powątpiewać w jego wartość. Dziś jednak uważany jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji w całej twórczości artysty. Szymanowski zadedykował kwartet swoim zakopiańskim przyjaciołom – Julii i Olgierdowi
Sokołowskim. W dziele słychać wyraźną inspirację muzyką Podhala oraz motywy z baletu Szymanowskiego Harnasie.

Wraz z kwartetem Filharmoników Berlińskich wystąpi Mirosław Herbowski – krakowski pianista już wcześniej współpracujący z Danielem Stabrawą. W ich wykonaniu usłyszymy Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Utwór ten pierwotnie został napisany na kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami, jednak po krytycznych uwagach Josepha Joachima przekształcono go w sonatę na dwa fortepiany. Chłodne przyjęcie i tej wersji skłoniło Brahmsa do ponownej redakcji partytury i ustalenia ostatecznego składu instrumentów, który stanowi fortepian z kwartetem smyczkowym.

Kiedy: sobota 10.12.2011 godzina 18:00
Sala koncertowa Filharmonii

Mirosław Herbowski – fortepian
Philharmonia Quartett Berlin
Daniel Stabrawa – kierownik artystyczny

Program:
K. Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3
J. Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll op. 34

NEWSFix Magazine serdecznie zaprasza!

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry