Film Dnia: Donnie Darko- Czy próbowałeś kiedyś cokolwiek zrozumieć?

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA

Sokrates umarł za uświadamianie ludziom ich własnej głupoty, niewiedzy i wąskich horyzontów myślowych. Wbrew pozorom nikt nie lubi czuć się głupcem, bo dystans do siebie jest największym dystansem do pokonania. Dla fanów mentalnych labiryntów i psychodelicznych umysłów proponuję poruszający do głębi obraz Richarda Kelly’ego : Donnie Darko.


Tytułowy bohater jest nastolatkiem powszechnie uznawanym za niezrównoważonego psychicznie, w rzeczywistości jest jednak obdarzonym ponadprzeciętną inteligencją człowiekiem szukającym drugiego dna czasoprzestrzeni. Donniemu towarzyszy przybysz z przyszłości w postaci mistycznego Królika, będącego przewodnikiem w umysłowej podróży w czasie. Fenomenalna kreacja Jake’a Gyllenhaala, który póki co, w żadnym swoim późniejszym filmie nie powtórzył swego geniuszu aktorskiego, jakim wykazał się w tej produkcji.

Na uznanie zasługują również Drew Barrymore i Noah Wyle w roli dwójki nauczycieli zafascynowanych umysłem Donniego. Cała dziwaczna kinematograficzna podróż po zakamarkach umysłu bohatera w połączeniu z hipnotyzującym utworem Gary’ego Julesa ( „Mad World”) sprawia, że ciężko przejść obok tego filmu obojętnie, a jeszcze ciężej zapomnieć.

Marta Niewczas

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry