Niezdrowy spam – czyli leki, leki, leki w twojej skrzynce

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Internetowe reklamy leków na receptę sprawiają, że pacjenci szukają informacji o nich, żądają przepisania przez swoich lekarzy, a gdy się to nie udaje, wchodzą w ich posiadanie nielegalną drogą – informuje „International Journal Business and Systems Search”.

stock.xchng


Skierowana bezpośrednio do pacjentów reklama produktów farmaceutycznych na receptę jest w wielu krajach zakazana, jednak rozsyłający spam nie przejmują się prawem. Codziennie spam trafia do setek milionów potencjalnych odbiorców, nic wiec dziwnego, że pewna ich część kupuje polecane w ten sposób produkty.

Wobec skuteczności współczesnych leków, które przedłużają życie milionów, szukanie informacji na ich temat przez pacjentów nie wydaje się niczym osobliwym. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach relacja pomiędzy przemysłem farmaceutycznym a pacjentem stała się bardziej komercyjna – chodzi o możliwie dużą sprzedaż. Wcześniejsze badania koncentrowały się na interakcjach lekarz – pacjent, jednak wraz z internetem pojawił się bezpośredni dostęp wytwórców leków do odbiorców.

Sanjoy Ghose i Vikas Lachhwani z University of Wisconsin – Milwauke wykazali, spam reklamujący leki na receptę motywuje odbiorców do poszukiwania dodatkowych informacji w internecie. Często wynika to z nieufności wobec reklam, zwłaszcza spamowych. Jednak wiele osób daje się przekonać o „cudowności” danego preparatu i zdobywa go w mniej czy bardziej legalny sposób. Dlatego, zdaniem autorów, potrzebne są dalsze kroki regulujące sytuację.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry