Pierwszy polski procesor

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, NAUKA, POLSKA, TECHNOLOGIE

W czterososobowej firmie w Piszu (warmińsko-mazurskie) powstał pierwszy polski procesor. Wykonawcy nazwali go „Warszawa”, a urządzenie na dniach zostanie zamontowane w pierwszym zakładzie – poinformował PAP prezes firmy Marcin Kwiatkowski.

Marcin Kwiatkowski poinformował PAP, że prace nad stworzeniem procesora trwały od kwietnia, zasady działania tego układu scalonego obmyślało, obok Kwiatkowskiego, jeszcze troje ludzi.

stock.xchng

„Stworzony przez nas procesor będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych, rolnictwie, czy gospodarstwach domowych w tzw. inteligentnym domu. Umożliwia on pracę nie jak dotychczasowe procesory osobom wysoko wykwalifikowanym a wszystkim, którzy orientują się w programowaniu Java, czyli naprawdę rzeszom ludzi” – powiedział PAP Kwiatkowski i dodał, że niewątpliwą zaletą procesora „Warszawa” jest też jego niska cena – ok. 100 zł.

Kwiatkowski znalazł już pierwszą firmę, która jest zainteresowana nowym procesorem. Jeszcze w grudniu zostanie on zamontowany w fabryce produkującej pelet w Piszu i będzie służył do tzw. monitoringu analitycznego dla kadry menadżerów firmy.

„Zbudowaliśmy urządzenie oparte o procesor +Warszawa+, które będzie podłączone do liczników mediów (woda, prąd, gaz), do wag i innych sterowników PLC, do czujników o najrówniejszym zastosowaniu od pomiaru przepływu prądu do pomiaru stężenia gazów. System umożliwi podgląd na żywo stanu poszczególnych czujników oraz sporządzanie analiz z zadanego okresu czasu. Analizy umożliwiają kierownictwu firmy szybką weryfikację np. przełożenia obciążenia silników linii produkcyjnej na ilość wyprodukowanego produktu, a w przypadku budynków na dokładną analizę kiedy i gdzie zużyto kosztowne zasoby mediów” – wytłumaczył Kwiatkowski.

Prezes firmy, która wyprodukowała procesor przyznał, że zamontowanie „Warszawy” w piskiej fabryce będzie jej testem bojowym – w zależności od efektów pracy procesora nie wyklucza wprowadzenia w nim zmian.

Firma, która wyprodukowała procesor „Warszawa” istnieje od 2009 roku i jest producentem oprogramowania w zakresie systemów dedykowanych dla firm oraz systemów połączonych z elektroniką. Założyciel i właściciel firmy Marcin Kwiatkowski w 2005 roku zajął 2 miejsce na międzynarodowym konkursie programistycznym JavaMasters w kategorii „Profesjonalista”, oraz jest półfinalistą z 2009 roku międzynarodowego konkursu Microsoft ImagineCup w kategorii Design Competition.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry