LM siatkarzy: ZAKSA pokonuje Trentino

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SIATKÓWKA, SPORT

W trzeciej kolejce Ligi Mistrzów siatkarzy drużyna ZAKSY Kędzierzyn Koźle pokonała w spotkaniu wyjazdowym Trentino PlanetWin365 3:2. Zespołu mistrza Włoch nikomu nie trzeba przedstawiać. Drużyna zbudowana z gwiazd, zwycięzca LM 2010/2011, klubowy mistrz świata. W konfrontacji z Włochami ZAKSA na pewno nie była faworytem, choć na pewno nie można umniejszać umiejętności drużynie z Kędzierzyna, która w składzie ma kilka znanych nazwisk.

Pierwsza partia rozpoczęła się od wyrównanej gry obu zespołów, choć niewielką przewagę w liczbie 3 punktów miała ZAKSA. Od stanu 11:12 gra przez większość seta toczyła się punkt za punkt. Dopiero w końcówce pierwszej odsłony meczu, po dobrych akcjach Antonina Rouziera ZAKSIE udało się odskoczyć na dwa punkty. Kędzierzynianie utrzymali tę niewielką przewagę , wygrywając seta do 23.

Druga partię znakomicie rozpoczęli goście, głównie za sprawą Jurija Gladyra, który najpierw zdobył punkt atakiem a później posłał na stronę przeciwników pięć bardzo dobrych serwisów, dając ZAKSIE sześciopunktowe prowadzenie. Na pierwszej przerwie technicznej Kędzierzynianie zwiększyli przewagę o jeszcze 1 punkt a na tablicy widniał wynik 1:8. Po powrocie na parkiet gra wyrównała się, jednak to ZAKSA utrzymała wcześniej wypracowaną przewagę i wygrała seta do 17. Kędzierzynianie grali naprawdę skutecznie, wprawiając tym samym gwiazdy włoskiego zespołu w lekkie zakłopotanie.

Trzecią odsłonę spotkania lepiej rozpoczęła drużyna z Trydentu, która po skutecznych blokach i błędach w ataku Polaków, na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:6. Po timeoucie gra zdecydowanie bardziej się wyrównała , jednak Włosi utrzymywali niewielką przewagę. ZAKSA zdołała doprowadzić do remisu po 18, w ataku dobrze spisywał się Rouzier. Od tego momentu drużyny na zmianę zdobywały punkty. Po kilku dość kontrowersyjnych decyzjach sędziów, ostatecznie seta do 23 wygrali Włosi, przedłużając tym samym swoje szansę na zwycięstwo w całym spotkaniu.

Set czwarty Polacy zaczęli wyraźnie podrażnieni decyzjami sędziego z poprzedniej partii. Niestety odbiło się to negatywnie na ich grze. Zaczęli popełniać więcej błędów, co z premedytacją wykorzystywali Włosi, zdobywając 2 punkty przewagi. Zawodnicy ZAKSY próbowali odrabiać straty, jednak skutecznymi zagrywkami popisał się atakujący Jan Stokr, zwiększając przewagę Włochów na drugiej przerwie technicznej do 4 oczek. Wydawało się, że Kędzierzynianie nie będą już w stanie odrobić tej straty. Jednak po skutecznych blokach i serwisie tracili do Trento już tylko jeden punkt. Po zaciętej końcówce ponownie lepsi okazali się siatkarze Radostina Stojczewa, wygrywając seta do 24 i wyrównując stan meczu po 2.

O zwycięstwie w środowym spotkaniu zadecydował tie-break, w którym żadna z drużyn nie mogła uzyskać znaczącej przewagi. W ZAKSIE w atakach ze skrzydeł błyszczeli Ruciak i Samica, w Trento- Jan Stokr. Po raz kolejny mieliśmy zatem do czynienia z emocjonującą końcówką i grą na przewagi, którą ostatecznie skutecznym blokiem zakończyli zawodnicy ZKASY, wygrywając piątą partię 19:17 i cały mecz 3:2.

Dzięki temu zwycięstwu podopieczni Krzysztofa Stelmacha zajmują pierwsze miejsce w tabeli grupy C Ligi Mistrzów, mając na swoim koncie trzy zwycięstwa.

W innym meczu tych rozgrywek, mistrz Polski PGE Skra Bełchatów pokonał we własnej hali słoweński ACH Volley Ljubljana3:2.

Trentino PlanetWin365 – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3
(23:25, 17:25, 25:23, 26:24, 17:19)