Kino: Artysta zyskuje głos

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, POLSKA, ŚWIAT

Udźwiękowienie kina dla wielu gwiazd jego niemego odpowiednika był zawodowym samobójstwem, wiele wybitnych postaci kina zakończyło swe kariery wraz z przyjściem dźwięku. Żadna technologiczna rewolucja kina nie była tak drastyczna dla show biznesu, jak dźwięk.

O tym trudny procesie zmian związanych z nową jakością, w dość zabawny sposób opowiadają Stanley Donen i Gene Kelly w swej legendarnej „Deszczowej piosence”. W tej historii producenci mają problem, gdyż ich największa gwiazda ma głos jak źle nastrojone skrzypce. Jednak wątek tragedii owej wytwórni nie jest wątkiem kluczowym filmu, w którym główną atrakcją jest przede wszystkim tańczący i śpiewający w deszczu Gene Kelly.

fot. The Artist TrailerProblem przełomu w historii kina, jednak nie został zignorowany, gdyż w tegorocznej walce o statuetki historia gwiazdy kina niemego, może wiele wywalczyć. Michel Hazanavicius w swym najnowszym filmie zatytułowanym „The Artist” reżyser w bardzo wierny sposób odtwarza klimat Hollywood przełomu lat 20-tych i 30-tych, kiedy gwiazdor kina niemego – George Valentin, obawia się, iż dźwięk w filmach oznacza koniec jego kariery. „Artysta” to przede wszystkim fantastyczna kreacja Jeana Dujardin, który odwrotnie niż grana przez niego postać-dzięki tej produkcji może nadać tempa swej obecnej karierze.

Główna postać przywołuje na myśl legendę kina niemego – amanta Rudolfa Valentino, który ery udźwiękowionego kina niestety nie dożył, jednak jego kariera w kinie niemym uczyniła z niego kinematograficzne bóstwo. W jego pogrzebie uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób, a w kilka miesięcy od jego wielu fanatycznych wielbicieli nie widząc sensu dalszej egzystencji- odbierało sobie życie

Data polskiej premiery niestety nie jest jeszcze znana, jednak zapewne kina studyjne w następnym roku nie zawiodą nas przed Oscarami.

Marta Niewczas

Źródła:
1.IMDB. The Artist.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry